Değişim, ilerleme, yenilik, sürekli iyileştirme, görev uyum, reorganizasyon, kurumsal yenilenme veya program değiştirmek, nasıl bir tanımı olursa olsun, aslında değişmeyen tek şeyin değişimin ta kendisi olmasıdır. Değişim kurumsal küçülme, ekonomik iklim, dalgalı bir pazar ve iş gücünde ki farklılık olarak da algılanabilmektedir. Bir yöneticinin değişimin doğasını anlaması için öncelikle iletişimde proaktif bir rol alması ve bu sırada değişim sırasında ve sonrasında değişimi sindirmesi gerekir. Değişim çalışanlar tarafında ise daha iyi bir rekabet ve olumlu bir çalışma ortamı sağlayacak şekilde pozisyonlandırılmalıdır. Değişim yönetimini değişimin insanların yan amaçlarına ulaşımlarını sağlamak için tasarlanmış süreçleri açıklamak için kullanılan terim olarak da kabul edebiliriz.

Değişim doğal ve gerekli bir süreçtir. Bunun en güzel örneğini doğada bulabiliriz, tırtıl sizce de iyi bir örnek olmaz mı? Tırtıl doğumundan itibaren yakından incelendiğinde verimsiz, zayıf ve sürekli dut yapraklarını kemiren bir obur olarak görünebilir. Fakat belli bir süre sonra kozasını örmeye başlamasıyla onun hayatta olduğunu ve bir amaca hizmet etmek için var olduğunu hissetmeye başlarsınız. Bir çocuk için, artık koza gibi görünüyor olabilir ancak, insan gözünün göremeyeceği bölümünde koza içerisinde büyük bir değişim sürmektedir, tırtıl için koza artık bir uyku yeri ve yavaş yavaş başka bir canlıya dönüşümün başladığı korunaktır. Artık ıslak ve halsizdir tırtıl, kozası da kurumaya başlamıştır ama kısa bir süre sonra çok güzel bir kelebek olarak tüm ihtişamıyla kozasının üzerine konmuş neşeyle çevresine bakıyordur. Evet şimdi farklı bir hedefi vardır güzel kelebeğin, çiçekten çiçeğe, meyveden meyveye uçacak tozları oradan oraya taşıyacak doğanın enteresan üreme dengesinde rol oynayacak ve doğa için çok soylu bir amaca hizmet edecektir.

İnsanın kendi fiziksel ortamları da benzer olumlu değişikliklerden geçer. Örnek olarak, daha modern bir alışveriş için, bir alışveriş merkezinin yenilemesini ele alalım. Basit anlamda Alışveriş merkezlerinin bir amacı vardır ve bir servis sağlar; mağaza alanları kiralanmıştır ve mevcut müşterileri bulunmaktadır. 
 
Ancak, daha iyiye ulaşabilmek adına yada yeni vizyon veya hayallerimizi gerçekleştirebilmek için bazı şeyler değişmek zorundadır.  Evet değişim dönemi biraz sancılı geçecektir, otoparklar, eski bölümler yıkılmış ve genel olarak ortam toz içinde olacaktır. Küçük, geçici rahatsızlıktan hem alışveriş merkezi hem iç iş ortakları ve en önemlisi ziyaretçiler belli bir dönem için olumsuz etkilenecektir. Ziyaretçi sayıları geçici bir dönem için belki biraz düşecek, alışverişin devam etmesi için oluşturulan bazı engeller rahatsız edici olabilecektir ve  koza gibi, alışveriş merkezi, önceki görünümünden daha kötü gibi görünebilecektir.. Ama yavaş yavaş alışveriş merkezi, yeni şekline kavuşmaya başlayacak ve temizlenecektir. Yakında yeni mağazalar açılmaya başlayacak ziyaretçiler her gün artarak geri dönmeye başlayacak ve yeni alışveriş merkezi, yeni görünümü, yeni markaları ile tüm ihtişamıyla bir kelebek gibi göz alıcı ve ziyaretçilerin ihtiyaçlarına daha iyi hizmet edecek şekilde organize edilmiştir olacaktır artık. Şimdi iç iş ortakları daha fazla ciro yapabilecek, ziyaretçiler ise böyle bir ortamda alışveriş yapmanın keyfini çıkartacaklardır.
 
Kelebek ve alışveriş merkezi geçişleri gibi örgütlerin değişimi de benzer aşamalardan geçmektedir.  Bu aşamalarda olumlu gelişmeler ya da olumsuzluklar, değişim nedeniyle ister istemez kaçınılmazdır. Yöneticilerin değişim ihtiyaçlarında farklar olabilir, ancak çoğu zaman bunu hayata geçirebilmeleri için farklı planları da olmak zorundadır. Vaka çalışmaları ve hızlı bir şekilde yönetim yapısını değiştirmek için iyi planlanmış bir süreç yaklaşımı kilit öneme sahip olduğunu kanıtlamaktadır. Bu eylem planının bir kısmı direnç için anlayış motivasyon, çalışan / yönetim algılamalarındaki farklılıkları ve sürekli iletişimin önemini içerir. Bu değişim dinamikleri sonrasında, süreç sindirimi ve çalışanlar tarafından kabul görmesi daha kolay olabilecektir. 
 
Son beş yıl içinde 30 yıl öncesine göre sektörde daha fazla yapısal değişiklikler olmuştur. Ama daha da önemlisi, doksanlı yıllara göre önümüzde ki on yıl daha da kaotik ve değişim odaklı olmayı öneriyor  Değişimi yönetmek gerçekten kurumsal yönetim oyunun adı olacak gibi gözükmektedir.
 
Yatırımcılar, gerçekçi bir verimlilik değişim uygulamasının hayata geçişinden sadece bir hafta sonra Yöneticilerinden iş hacminde yüzde 40 oranında artış yaratmalarını beklemelerinin de bir hayal olduğunu vurgulamak zorundayım. Bu maalesef olamaz. Herhangi bir değişiklik yapıldığında, olumlu ya da olumsuz sonuçları olduğu gibi, direnç ve uyum için de kabul edilebilir bir süre geçmesini beklemek gerekmektedir. Bu değişim sırasında, sistem içerisinde söylentiler veya laf ve söz transferleri gereğinden fazla olacaktır. Yöneticilerin, tüm varsayımları düşünmesi gerekir, kafa karıştıracak mesajları netleştirmek ve mantıksız engellemeleri azaltmak  için açık ve tutarlı iletişim kurmaları bu dönemi sıkıntısız atlatmalarını beraberinde getirecektir. İyi bir değişim programı için istenilen sonuçların bir vizyona dayalı olması gerekir, sorunsuz ve mümkün olduğunca değişiklik yoluyla çalışanların hareket etmesi için bir plan içermelidir.
 
Değişim tamamlandıktan sonra, planlama, liderlik, takımın katılımı ve iletişim hala en önemli olgu olmaya devam edecektir.  Liderlik ve takımın katılımını sağlamak ve sistemin daha verimli çalışması için yeni yollar bulunması ve örgütsel iklimin kalitesi, takımın değişime en hızlı bir şekilde adaptasyonunu sağlayacaktır.  Lester Thurow’un dediği gibi "Rekabetçi dünya bize iki alternatif sunuyor, ya kaybedeceksin ya da kaybetmek istemiyorsan değişimi gerçekleştireceksin"
Vedat Özeren
MaviBahçe AVYM Müdürü
Vedat.Ozeren@ece.com

Arkadaşına Gönder

x