Da Mario Etiler, İtalyan Odalar Birliği’nin, tüm dünyada İtalyan konukseverliğini en iyi şekilde sunan restoranları ödüllendirdiği “İtalyan Konukseverliği” (Marchio Ospitalità Italiana) sertifikasını almaya bir kez daha hak kazandı.

İtalyan Odalar Birliği (Unioncamere) ve İtalyan Ticaret Odaları işbirliğiyle hayata geçirilen “İtalyan Konukseverliği; Dünyada İtalyan Restoranları” projesi kapsamında, dünya çapında 60 ülkedeki 2 bin restoran, “İtalyan Konukseverliği” sertifikası ile ödüllendirildi. Da Mario Etiler; 2014 yılından sonra, ikinci kez Türkiye’de sertifika almaya hak kazanan 10 İtalyan restoranından biri oldu.
 
Bir İtalyan restoranının “İtalyan Konukseverliği” sertifikası alması için orijinal İtalyan zeytinyağı, tahıl ve makarnanın yanı sıra DOP /IPG gibi gerçek İtalyan ürünleri kullanması, menüsünde orijinal İtalyan şaraplarına da yer vermesi, İtalyan ya da İtalya’daki bir okulda ülke mutfağı ve kültürü üzerine eğitim almış olan uzman şeflerle çalışması, tipik bölgesel mutfakların esaslarına uyması ve iç mekan tasarımında İtalyan stilini çağrıştırması şartı aranıyor.

Arkadaşına Gönder

x