Barselona; etkileyici mimari dokusu, enfes mutfağı ve sıra dışı sanat eserleriyle gezginlerin vazgeçilmez destinasyonları arasında yer almayı sürdürüyor!

Avrupa’nın güneyinde yer alan İspanya’nın 2. büyük şehri Barselona, dünyanın hemen her köşesinden turistleri kendine çeken etkileyici bir atmosfere sahip. Sanat ve tarihin bir araya geldiği, göz alıcı eserlerin yanı sıra yeme-içme kültürüyle de öne çıkan şehirde, dopdolu bir seyahat deneyimi yaşamanız mümkün. Her yıl binlerce turisti ağırlayan bu dinamik şehir, sizi de tesiri altına alacak!
 
İspanya sınırları içinde yer alan özerk bölge Katalonya’nın başkenti olan Barselona’ya adım attığınız an, baskın bir Katalan kültürüyle karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu etki, şehir halkının kullandığı dilden günlük yaşam tarzlarına kadar birçok alanda kendini gösteriyor. Anadil olarak Katalanca ve İspanyolca’nın tercih edildiği bölgede, yüksek turizm potansiyeli nedeniyle İngilizce konuşanların sayısı da oldukça fazla. 
 
GAUDİ’NİN AÇIK HAVA MÜZESİ
 
Barselona’nın hemen her köşesi, modern sanat akımının önemli temsilcilerinden Gaudi’nin eserlerine ev sahipliği yapıyor. Şehri, adeta bir açık hava müzesine dönüştüren Gaudi’nin önemli eserlerini görmek için gezi planlamanızı titizlikle yapmanız şart. Barselona şehir merkezi, gezginlerin adım adım keşfedebilecekleri tarih ve eğlence kokan sokaklara ev sahipliği yapıyor. Bunlardan en dikkat çekeni gece-gündüz demeden kalabalık ve hareketli bir ambiyansa sahip olan La Rambla Caddesi. Bu cadde boyunca sıralanan dükkanlar ve restoranlar arasında keyifli bir yürüyüş yaparken, hem Barselona’nın dinamik yaşam tarzına adapte olabilir hem de şehrin mimarisini yakından keşfedebilirsiniz.
 
BOQUERİA MARKET’TE TAPTAZE LEZZET DENEYİMİ
 
La Rambla Caddesi’nde alışveriş yaparken hediyelik eşya satan dükkanların alternatifleri arasında fazlasıyla aklınızın karışacağı kesin! Ancak alışveriş deneyiminizi burada sınırlandırmayın ve caddenin ara sokaklarını keşfederken ünlü Boqueria Market’e uğramayı ihmal etmeyin. Mısır Çarşısı’nı andıran bu pazarda meyve-sebze, çeşitli deniz mahsulleri, baharat ve peynir gibi lezzetlerin en tazelerini bulma imkanı yakalayacaksınız.
La Rambla Caddesi’nin ara sokaklarını gezerken rotanızı Gotik bölgesine çevirerek şehrin mimari dokusunu yakından keşfedebilirsiniz. Orijinal tasarımı korunan binaların oluşturduğu görsel zenginliğe hayran kalacaksınız. 
 
SAGRADA FAMİLİA’NIN YARIM KALAN HİKAYESİ
 
Barselona, dünyaca ünlü mimar Antoni Gaudi’nin eşsiz eserleriyle donattığı bir kültür ve sanat deryası. Gaudi’nin en önemli eserlerinden biri olan La Sagrada Familia Bazilikası da şehrin mutlaka görülmesi gereken başyapıtları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Yapımı günümüzde de devam eden Sagrada Familia’nın hikayesi oldukça ilginç. İnşaat süreci 1882 yılında başlayan kilisenin ilk mimarının görevden ayrılmasının ardından 1883 yılında Gaudi, projeyi devralıyor. Yaklaşık 43 yıllık bir süreçte kilisenin yapımını sürdüren Gaudi ince eleyip sık dokuyor ancak ömrü La Sagrada Familia’nın bitimini görmeye vefa etmiyor. 1926 yılında bir tramvayın altında kalarak hayatını kaybeden ünlü mimar, başyapıtının bitmiş halini ne yazık ki göremiyor. Günümüzde yapım aşaması devam eden Sagrada Familia’nın, 2016 yılında Gaudi’nin 100. ölüm yıldönümünde tamamlanması bekleniyor.
 
SANATSEVER POLİTİKACININ YUVASI CASA MİLA
 
Gaudi’nin, Barselona’ya damgasını vuran bir diğer mimari dehası ise, ünlü Gracia Caddesi’nde yer alan Casa Mila! 1906-1970 yılları arasında, sanata oldukça merak duyan bir politikacı olan Pere Mila için tasarlanan bu bina, dalgalı dış cephesi ve çatısında yer alan birbirinden ilginç bacalarıyla yapıldığı dönemden itibaren daima dikkat çeken bir yapı olma özelliğini sürdürmüş. Dönem mobilyalarıyla dekore edilen Casa Mila’nın alt katlarını gezerken kendinizi adeta zaman tüneline girmiş gibi hissedeceksiniz.
 
PARK GÜELL’DE MASAR DİYARINA YOLCULUK
 
Barselona’yı keşfederken favori güzergahlarınız arasında mutlaka şehrin sıra dışı ulusal parkı, Park Güell yer almalı! Gaudi tarafından dizayn edilen bir başka eser olan bu etkileyici park, farklı ve göz alıcı mimari detaylarıyla ziyaretçilerine adeta bir görsel şölen sunuyor. 1984 yılında UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne alınan Park Güell’i, gezerken kendinizi bir masal diyarının içinde bulmanız mümkün. Park Guell gezinizin ardından eğlenceli vakit geçirmek için rotanızı Tibidabo Tepesi’ne çevirebilirsiniz. Burada sizi çocukluk yıllarınıza döndürecek renkli bir sürpriz bekliyor olacak! Barselona’nın en yüksek tepesi olan Tibidabo’da yer alan tarihi Lunapark, eşsiz manzarasıyla hem eğlenmenizi hem de şehre tepeden bakmanızı sağlayacak. Kentin simgesi haline gelmiş ve 100 yıldan fazla bir süredir Barselona halkını eğlendiren bu sıra dışı Lunapark’ta, eğlence dolu saatler sizi bekliyor. 
 
PLACA REİAL’DE TAPAS VE PAELLA KEYFİ
 
Barselona, enfes mutfağıyla lezzet tutkunlarının kalbini çalmayı bilen bir şehir! Kentin, en meşhur lezzetleri, tapas ve paella hemen her köşede yer alan restoranlarda mutlaka denemeniz gereken yiyecekler! Tapas, İspanyolların küçük porsiyonlu atıştırmalıklarına verilen isim. Deniz mahsullerinin bolca tüketildiği Barselona’da tapaslar da genellikle deniz mahsullü lezzetlerin karışımıyla oluşturuluyor. Paella ise, deniz mahsulleri ile pişirilen son derece leziz bir pilav yemeği. Tavada ve sıcak olarak servis edilen paella’yı denemek istiyorsanız, en az iki kişilik dev bir porsiyonda sunulacağını hatırlatalım. Barselona’da leziz bir tapas ve paella deneyimi için Placa Reial’in yolunu tutmalısınız. Burası La Rambla’nın ara sokaklarında kalan ve restoranlarla çevrili oldukça canlı bir meydan. Placa Reial’de yiyeceğiniz keyifli bir akşam yemeği, canlı müzik yapan sokak çalgıcıları ve meydanın dinamik atmosferiyle renklenecek. 
 
NASIL GİDİLİR?
 
Barselona’ya İstanbul’dan THY ve Pegasus gibi havayollarının tarifeli seferli ile yaklaşık 3 saatlik bir yolculuk sonunda ulaşabilirsiniz.
 
MUTLAKA DENEYİN
 
Şehrin meşhur sahili Barselonata’yı gezerken sıra dışı kumdan kale figürleriyle fotoğraf çektirin!
İspanyol kültürünün ikonik figürlerinden Flamenko gösterilerini izleyin!
Avrupa’nın en büyük stadyumu Camp Nou’ya gidin ve dünyaca ünlü FC Barcelona’nın kupa ve madalyalarını yakından görme şansı elde edin!
 

Arkadaşına Gönder

x