Yemyeşil ormanlarla çevrili dağların ardından pırıl pırıl maviliğe bakan rüya şehir Budva ziyaretçilerine unutulmaz bir tatil vaat ediyor…

Göz alıcı kumsalları, huzur dolu doğası ve etkileyici kültürel dokusuyla Budva, Karadağ’ın en çok turist alan sahil şehirlerinden biridir. Yaz aylarıyla birlikte cıvıl cıvıl bir ambiansa bürünen bu güzel kente gelin daha yakından bakalım!
 
Güneydoğu Avrupa sınırlarında yer alan Budva, Karadağ’ın Adriyatik kıyısında yer alan şehirlerinden biridir. Yaklaşık 14 bin kişiden oluşan bir nüfusa sahip olan bu sahil kenti, yaz aylarında başta Avrupa olmak üzere dünyanın dört bir yanından turistleri misafir eder. Eski şehir ve yeni şehir olmak üzere iki ayrı kısımdan oluşan Budva’nın Old Town olarak bilinen eski şehir bölgesi, geçmişi 2500 yıl öncesine uzanan bir tarihe sahiptir. 
 
DÜNYACA ÜNLÜ TURİZM MERKEZİ
 
Dünyaca ünlü plajlarıyla göz alıcı bir turizm merkezi haline gelen Budva’ya adım attığınızda şehrin birbirinden güzel kumsalları arasında kararsız kalabilirsiniz. 17’den fazla plaja ev sahipliği yapan Budva’da berrak denizi ve upuzun kumsallarıyla Jaz, Becici, Mogren, Kamenovo, Przno ve Slovenska Plaza pPlajları favori güzergahlar arasındadır. Doğal güzellikleri ve eğlenceli aktiviteleriyle bu plajlarda denizin ve güneşin keyfini doyasıya çıkarabilir, birbirinden değişik su sporlarını deneme şansı bulabilirsiniz.
 
ESKİ ŞEHRİN DAR SOKAKLARINDA ORTA ÇAĞ ESİNTİSİ
 
Budva’nın plajlarını keşfettikten sonra şehrin tarihi dokusunu adım adım gezmek isterseniz, öncelikle eski şehir bölgesindeki dar sokaklar arasında kaybolmalısınız. Burada Balkan mimarisinin örneklerini görebilecek, Orta Çağ’dan kalma tarihi eserleri gezme fırsatı bulacaksınız. Yunan ve Roma uygarlıklarına ev sahipliği yapmış olan Old Town bir diğer adıyla Stari Grad’da görülmesi gereken yerler arasında Budva Şehir Müzesi yer alır Yunan, Roma ve Bizans dönemine ait antik kalıntıların sergilendiği bu müzede, dönemin günlük yaşantısını anlatan birçok materyali görebilirsiniz.
 
SLOVENSKA CADDESİ’NDE UZUN BİR AKŞAM YÜRÜYÜŞÜ
 
Budva’nın en tanıdık simalarından Dans Eden Kız Heykeli, eski şehirde en sık fotoğraf molası verilen simgelerden biri. Rivayete göre heykelin bulunduğu koyda boğulan bir kızın anısına yapılmış olan bu sanat eserinin yanında vereceğiniz kısa bir fotoğraf molasının ardından şehrin meşhur Slovenska Caddesi’nde uzun ama keyifli bir akşam yürüyüşü yapabilirsiniz. Ardından yolunuzu Marina’ya doğru çevirerek taptaze lezzetlerin süslediği akşam yemeğini muhteşem deniz manzarası eşliğinde yiyebilirsiniz.
 
YILDIZLARIN ADASI SVETİ STEFAN
 
Geçmişi 15. yüzyıla kadar uzanan Sveti Stefan Adası, Budva denildiğinde ilk akla gelen güzergahlardan biri. 1960’lı yıllara kadar balıkçı köyü olarak kalan Sveti Stefan, bu dönemden sonra adeta bambaşka bir mizaca bürünerek popülaritesini artırmış. Sofia Loren, Slyvester Stalone, Liz Taylor ve Claudia Schiffer gibi dünyaca ünlü yıldızları misafir etmiş olan bu eşsiz ada, Arnavut kaldırımlı sokakları ve eşsiz manzarasıyla sizi kendisine hayran bırakacak…
 
BUDVA’NIN HAWAI’Sİ SVETİ NİKOLA
 
Budva’nın bir başka ünlü adası olan Sveti Nikola, gezginler tarafından Hawaii adıyla da anılıyor. Şehrin diğer kumsalları gibi masmavi bir denize ev sahipliği yapan ada, doğal güzellikleri ve sakin atmosferiyle de ziyaretçilerini huzura davet ediyor. Budva Marina’dan sandal ya da botlarla ulaşabileceğiniz Sveti Nikola’da bol bol fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin!
 
POPÜLER SAHİL KASABASI PETROVAÇ
 
Budva gezisinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de, şehrin Akdeniz ikliminin tüm ışıltısını yansıtan sahil kasabası Petrovaç’tır. 600 metrelik kumlu bir plaja sahip olan Petrovaç, günümüzde oldukça popüler bir destinasyon olmasına rağmen çam ormanları ve masmavi deniziyle doğal dokusunu korumaya devam ediyor. Petrovaç’ın sahillerindeki kızılımsı kumları, dingin atmosferi ve etkileyici manzarası burayı sizin için unutulmaz kılacak…
 
MUTLAKA DENEYİN
 
Old Town’da bulunan yerel esnaftan şehre özgü otantik hediyelik eşyalar alın!
Budva’ya yaklaşık 30 dakika mesafede bulunan rüya şehir Kotor’ı ziyaret edin!
Open Art Studio adı verilen sanat galerisindeki antika objeleri keşfedin!
 
NE YENİR?
 
Turistik bir bölge olan Budva’da birçok farklı kültürün mutfak esintilerine rastlansa da, Akdeniz mutfağının baskın etkisini görmek mümkün. Burada yiyeceğiniz pizzalar, Napoli’yle yarışır derecede lezzetli! Bir sahil kenti olan Budva’da ayrıca deniz mahsullerinin en taze ve nefis sunumlarını bir arada bulacaksınız. Aynı zamanda Karadağ mutfağına özgü zeytinyağlıların tadına bakmayı ihmal etmeyin!
 
NASIL GİDİLİR
 
Türk vatandaşlarına ilk giriş tarihinden itibaren 90 güne kadar vizesiz transit geçiş imkanı veren Karadağ’ın Budva şehrine, İstanbul’dan Podgorico’ya uçuş yapan hava yollarının tarifeli  seferleriyle ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 1 saat 45 dakikalık uçuşun ardından ulaşacağınız Podgorico’dan Budva’ya araç kiralayarak ya da hava yolu otobüsleri ile gidebilirsiniz.
 
KAYNAK: MOPAŞ VİTRİN DERGİSİ'NİN ÖZEL HABERİDİR

Arkadaşına Gönder

x