Eyfel Kulesi, Sein Nehri, Şanzelize Caddesi, Disneyland ve Louvre Müzesi ile dünyanın en popüler, en dinamik, en gösterişli şehirlerinden biridir Paris! Yılın bu mevsiminde bambaşka bir atmosfere bürünen rüya şehri keşfetmenin şimdi tam vakti!

Avrupa’nın romantik şehri Paris, Fransa’nın kuzeyinde yaklaşık 12 milyon kişiden oluşan bir nüfusa ev sahibi yapan oldukça turistik bir lokasyondur. Yılın her mevsiminde dünyanın farklı kıtalarından milyonlarca turisti kendisine çekin bu renkli şehir, ikonik yapılarıyla gezginlerin adeta favori güzergahları arasındadır. Paris’te yer alan birçok tarihi ve kültürel yapı UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alır. Şehrin neoklasik mimariyle donatılmış binaları Avrupa’nın sanatsal dokusunu tam manasıyla yansıtırken; Fransız kafelerinde yudumlanan içecekler ve pastane lezzetleri de damaklarda muhteşem bir iz bırakır. Bütün bu muazzam detaylar bir araya geldiğinde, Paris’in o tarif edilmesi güç ambiansı sizi yakalar ve rüya gibi bir seyahat geçirmenizi sağlar…
 
ŞANZELİZE’DE ALIŞVERİŞ TURU
 
Paris’e adım attığınız ilk anda, ayaklarınız sizi şehrin merkezine doğru götürecek ve buradaki ikonik yapıları tek tek keşfetmek isteyeceksiniz. İlk olarak şehrin meşhur caddesi Şanzelize, orijinal adıyla Chapm-Elysees’e gidebilirsiniz. Bu upuzun cadde, dünyanın en lüks mağazalarını bir arada barındıran oldukça meşhur bir lokasyondur. Şanzelize’nin ana caddesi ve ara sokaklarında birçok farklı marka ve tasarımcının mağazaları bulunur. Aynı zamanda Fransa’nın en leziz makaronlarını da bu caddede bulunan kafelerde tadabileceğinizi unutmayın! Şanzelize Caddesi’nin bitiminde sizi, Paris’in en meşhur yapılarından biri olan Zafer Takı karşılayacak. Fransızların Austerlitz’te gerçekleşen savaştan galip çıkması üzerine Napolyon tarafından yaptırılan Zafer Takı, bugün dünyanın en meşhur tarihi yapıları arasında sayılmaktadır.
 
DÜNYANIN EN İKONİK YAPISI: EYFEL
 
Zafer Takı’nı keşfettikten sonra sıra geldi Paris’in, hatta dünyanın en ikonik yapılarından biri olan Eyfel Kulesi’ni görmeye! Paris’in hemen her yerinden görülen, devasa yapı Eyfel’in etkisine kapılmamak neredeyse imkansız! Bu dev siluet, her gün binlerce turist tarafından ziyaret edilip, çeşit çeşit fotoğraf karelerine arka plan oluştururken popüleritesini her daim korumaya devam ediyor. Dilerseniz Eyfel Kulesi’nin yakınındaki kafelerden birine oturup manzara eşliğinde kahvenizi yudumlayabilir ya da kulenin tepesine çıkıp şehri panoramik açıdan izleyebilirsiniz.
 
MONA LISA’YI ZİYARET VAKTİ
 
Paris’i gezerken görülmesi gereken en önemli kültürel zenginliklerden biri de şüphesiz, Louvre Müzesi! Tüm ayrıntılarıyla keşfetmek için birkaç gün ayırmanın bile yetmeyeceği Louvre’da dünyanın en önemli sanatçılarının meşhur eserleri sergileniyor. En dikkat çeken eser ise elbette Mona Lisa! Önünde uzun kuyruklar oluşan Mona Lisa tablosu için elbette beklemeye değer…
 
SEIN NEHRİ’NDE TEKNE TURU
 
Paris’i keşfederken temponuza huzurlu bir mola vermek isterseniz, adımlarınız sizi Sein Nehri’ne götürecek… Dilerseniz Sein Nehri turlarına katılarak şehri farklı bir kadrajdan izleyebilirsiniz Sein Nehri’nin üzerindeki köprülerden birinde kısa bir fotoğraf molası vermeyi unutmayın…
 
PARİS’İN EN BÜYÜK MEYDANI CONCOURDE
 
Şehrin en merkezi yerinde bulunan Concourde Meydanı, Paris’i keşfederken uğramanız gereken meşhur lokasyonlardan bir başkası! Oldukça geniş ve ferah bir alandan oluşan Concourde MeydanI, 212 metrelik uzunluğuyla Fransa’nın en büyük ikinci, Paris’in ise en büyük meydanı olma özelliği taşıyor. Tarihteki pek çok önemli olaya tanıklık etmiş olan bu meydanı gezdikten sonra hemen yakınındaki Tuileries Bahçesi’ni de ziyaret etmeyi unutmayın.   Yürüyüş yolları, heykeller ve havuzlarla donatılmış bu bahçenin huzur dolu atmosferine hayran kalacaksınız.
 
DISNEYLAND’IN KAPISINDAN MASAL ALEMİNE GEÇİŞ
 
Dünyanın en ünlü tema parklarından biri olan Disneyland, Paris’te rüya gibi bir eğlence deneyimi vaat ediyor! Kapısından adım attığınız anda, sihirli bir masal diyarına girmiş gibi hissedeceğiniz Disneyland’ın sadece çocuklar için olduğunu düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz! Çocuk ruhunu kaybetmemiş olan yetişkinler için de birbirinden eğlenceli aktiviteleri olan bu masal diyarını tam manasıyla keşfetmek için karanavanıyla gelip birkaç günlüğüne kamp kuran yüzlerce turist mevcut! 
 
RÜYALAR ALEMİNDE GEÇİT TÖRENİ
 
Disneyland’da dilerseniz en sevdiğiniz çizgi kahramanların evlerini gezebilirsiniz. Her evin içinde farklı bir sürprizin sizi beklediğini şimdiden belirtelim! Macera sevenler, korku tünelinde düğün günü hayatını kaybeden gelin ve damadın hayaletlerini görebilir ya da Karayip Korsanları’nın gemisine binebilirler. Adrenalin tutkunları ise soluğu mutlaka Roller Coaster’larda alacaklardır! Disneyland’dan ayrılmadan önce mutlaka her gün saat 5’te yapılan geçit törenini izlemelisiniz. Parkın ev sahibi çizgi kahramanların özel şovlarıyla renklenen bu tören, size görsel bir şölen yaşatacak…
 
NASIL GİDİLİR?
 
Paris’e, İstanbul’dan uçuş sağlayan havayollarının seferleri ile yaklaşık 3 saat 15 dakikalık bir yolculuk ile ulaşabilirsiniz.
 
MUTLAKA DENEYİN
 
Şanzelize’nin lüks kafelerinden birinde güne Fransız kahvaltısı kruvasan ve kahve ile başlayın!
Akşam saat 9’da ışıklarıyla adeta görsel bir şov yapan Eyfel Kulesi’nin Montparnasse’nin tepesinden izleyin!
Disneyland’ı gezerken korku evinin bahçesindeki gizemli ev sahiplerinin mezarlığını bulun ve bu sıra dışı çiftin hikayesini öğrenin!
Lüksemburg Bahçeleri’nde temiz havanın, yemyeşil doğanın ve huzurun tadını çıkarın! 
 
KAYNAK: MOPAŞ VİTRİN DERGİSİ

Arkadaşına Gönder

x