Bu yıl 9’uncu kez düzenlenen Teknoloji Zirvesi’nde konuşan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Türkçe konuşan yapay zekânın geleceğini belirterek, “Gelecek yıl Türkçe konuşan yerli ve milli yapay zekâ şovu yapacağız” dedi.

Turkcell’in bu yıl 9’uncusu düzenlediği Teknoloji Zirvesi dün İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlendi. “Türkiye.Bugün.Şimdi” sloganıyla gerçekleştirilen zirveye yapay zekâ ve robotlar damga vurdu. Turkcell’in geliştirdiği yapay zekâlı sesli asistan ‘Yaani’nin sunuculuğunu yaptığı zirvede konuşan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, “Yerli ve milli yapay zekânın çok yakında geleceğini söyledi. Kaan Terzioğlu, “10’uncu genel müdür yardımcım” diye tanıttığı Amazon’un sesli asistanı Alexa’nın yakında çok daha ileri bir versiyonunu geliştireceklerini belirterek, “Alexa’nın suyu ısındı. Gelecek yıl Türkçe konuşan yapay zekâ gelecek. Yerli ve milli yapay zekâ şovu yapacağız” dedi.
 
VERİ MERKEZLERİ
 
Kaan Terzioğlu, şunları söyledi: “Dijital servisleri sunmakla kalmıyor, dijital operatör altyapısında da bu hizmetleri güvenle verebilmek ve müşteriler bu hizmetlerle buluşturuyoruz. Ham datayı işlemek ve güvenli tutmak için çok önemli. Yerli ve milli arama motorumuz Yaani, bizim için çok önemli. Yine Türkiye’nin datası Türkiye’de kalsın ve değere kavuşsun diye Türkiye’nin dört bir tarafından veri merkezleri inşa etmeye devam ediyoruz.” Son 10 yılda telekom şirketlerinin durakta otobüs bekleyen insanlara benzediğini ancak otobüsü yani önlerine gelen fırsatları sürekli kaçırdıklarını söyleyen Terzioğlu, Google, Facebook, Netflix, Amazon gibi dijital şirketlerin pazar değerinin çok hızlı arttığını, bu şirketlere datayı telekom firmalarının sağladığını anlattı. Terzioğlu, “Data eskiden petrol neyse bugün o. Ama aynı petrol gibi. Petrolü nasıl topraktan çıkarıp varile koyduğunuzda 60 dolar ama o petrolü işlediğiniz zaman, rafine ettiğiniz zaman milyarlarca dolarlık ekonomiler yaratıyor. Datayı işler ve güvenli hale getirirseniz de müthiş bir değer ortaya çıkar. İşte bizim aslında üç yılda yaptığımız dönüşüm bu” dedi.
 
Terzioğlu, bugün şimdi harekete geçmeleri gereken bir konunun dijital dünyada çocukların hayata hazırlanması olduğunu belirterek, “Bizim aksiyon almamız lazım hemen şimdi. Proaktif olarak eğiterek başarmamız lazım” dedi.
 
 
BEKLEMEDEN YAPMALIYIZ
 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da şunları söyledi: “2051 yılına kadar insanların yaptığı tüm görevlerin 2136 yılına kadar insanların yaptığı tüm mesleklerin yapay zekâ tarafından yapılabileceği öngörülmekte. Belki de yakın gelecekte yapay zekâ ile haberleşme şebekeleri tamamen insan eli değmeden yönetilebilecek. Geleceğe ilişkin hedeflerimiz öngörülerimiz var ama bugün için yapılması gerekenleri de başkalarından beklemeden yapmak durumundayız.”
 
 
KAYNAK: HÜRRİYET

 

Arkadaşına Gönder

x