Vazgeçilmez lezzetlerin adresi Burger King®, kamuoyunda Sıfır Atık konusunda farkındalık yaratmak amacıyla 13 Ekim Pazar günü İstanbul Caddebostan sahil restoranında "E-Atıklardan Mozaik Atölyesi" gerçekleştirecek.

Türkiye’nin en yaygın burger restoran zinciri Burger King®, çevreye karşı sorumlu yaklaşımı doğrultusunda gerçekleştirdiği aktivitelere bir yenisini daha ekliyor. E-atık konusuna dikkat çekmeyi amaçlayan Burger King®, TÜBİSAD iş birliğiyle Erhan-Didem Kurdoğlu’nun kızları Dila Kurdoğlu’nun gönüllü girişimiyle TÜBİSAD’ın E-Atık’lar konusunda farkındalık yaratmak amacıyla oluşturduğu atölyelerden biri olan "E-Atıklardan Mozaik Atölyesi" etkinliğini düzenleyecek. E-Atık Farkındalık TÜBİSAD etkinliklerini başka illerde de gerçekleştirerek daha geniş kitleye erişmeyi, toplumsal fayda sağlamak üzere hareket etmeyi amaçlayan Dila Kurdoğlu bu ilk atölyeye Caddebostan Burger King® restoranın üst katında E-Atık bilgilendirmesi yaparak eşlik edecek. Saat 12.00 itibarıyla başlayacak atölye, saat 15.00'e kadar 3 seans halinde devam edecek. TÜBİSAD yetkilileri ve Atölye bi'mola eğitmenlerinin eşlik edeceği etkinlikte, kare ve yuvarlak şekilli plakalara eski CD parçaları gibi e-atık malzemeleri yapıştırıp boyayarak, dekoratif objeler oluşturulacak. Katılımcılar böylece hem yaratıcılıklarını geliştirecek hem de e-atık konusunda da bilgi edinecek.
 
E-atık alanında özellikle çocuklarda erken yaşta farkındalık yaratıp, bu konuda bilinçli bireyler yetiştirmek büyük önem taşıyor.Günümüzde elektronik cihaz kullanımının yaygınlaşmasıyla e-atık miktarı da sürekli olarak artış gösteriyor. TÜBİSAD verilerine göre Türkiye'de evsel kaynaklı yıllık e-atık miktarı yaklaşık 100 bin ton civarında seyrediyor. Genellikle çöpe atılan ya da evde saklanan e-atıkları ekonomiye kazandırarak çevreye ve ekonomiye katkı sağlamak mümkün olabiliyor.Yine TÜBİSAD verilerine göre evlerde atık haline gelmiş ve evlerde en çok yer işgal eden E-Atıklar; Tabletler, Cep Telefonları, Aydınlatma Ekipmanları, Fotoğraf Makineleri, Yazıcılar ve Kablolar (şarj kabloları, kulaklıklar vb.) olarak tespit edildi. Etkinlik süresi boyunca tüm vatandaşlar evlerinde bulunan E-Atıklarını, Burger King® önündeki E-Atık Toplama Aracına teslim ederek geri dönüşüme kazandırabilirler.

Arkadaşına Gönder

x