Dosso Dossi’nin, çeşitli nedenlerle Türkiye’ye gelemeyen alıcılara ulaşmak için üç haftalık maratona Kazakistan’da start verdiğini bildiren Hikmet Eraslan, “Eylül ayı içinde Moskova CPM Fuarı’nda yerimizi alacağız. Ayrıca Dosso Dossi Bakü organizasyonumuzun ikincisini gerçekleştireceğiz. Böylece firmalarımızı 3 haftada bu üç ülkede 6 bin alıcıyla buluşturacağız” dedi.

Dosso Dossi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eraslan,  yüksek katma değerli, nitelikli üretim yapan Türk hazır giyim firmalarını 2018’de 16 bin alıcı ile buluşturacaklarını bildirdi.
 
Hikmet Eraslan, sadece önümüzdeki 3 hafta içinde Kazakistan, Rusya ve Azerbaycan’da 6 bin küresel alıcıyı Türk modasının yıldızı 200 üretici firma ile bir araya getireceklerini söyledi.
 
27-29 Ağustos tarihleri arasında Kazakistan’ın Almatı şehrinde düzenlenen CAT EXPO fuarına Dosso Dossi çatısı altında katılan firmaların büyük ilgi gördüklerini belirten Eraslan, Türk moda endüstrisi için bölgede büyük potansiyel bulunduğunu ifade etti. 17 milyar dolarla Türkiye’nin ikinci büyük ihracatçı sektörü olan hazır giyim endüstrisinin net döviz getirisinde ise 14 milyar dolar ile açık ara birinci sırada yer aldığının altını çizen Eraslan, şöyle devam etti:
 
HAZIR GİYİM İHRACATINDA NET DÖVİZ GETİRİSİNİ 30 MİLYAR DOLARA ÇIKARTABİLİRİZ
 
“Sadece bu veri bile bize hazır giyim endüstrisinin ülkemiz için stratejik önemini ortaya koyuyor. Ben 14 milyar dolarlık net getiriyi orta vadede 30 milyara çıkarmanın hiç de zor olmadığını düşünüyorum. Türkiye imalat sanayinde böyle bir avantaja sahip başka bir sektör göremiyorum. Bununla birlikte turizmde yakalanan başarılı ivmenin hazırgiyim sektörüne de olumlu yansımalarının olacağına inanıyorum. Tüm bu gerçeklerden hareketle, tasarıma odaklanan, katma değeri yüksek üretim yapan nitelikli hazır giyim firmalarımıza küresel pazarlarda rehberlik yapıyoruz. Sektörün tamamının teknolojik dönüşümü sağlayabilmesi ve küresel ligde yerini sağlamlaştırabilmesi için kamunun desteğinin de yeni bir perspektifle ele alınması gerektiğine inanıyorum.”  
 
Hikmet Eraslan Dosso Dossi’nin bugüne kadar kamudan hiçbir destek almadan hazır giyim endüstrisinin ve Türk modasının gönüllü tanıtım elçisi gibi çalıştığını söyledi. Antalya’da 13 yıldır haziran ve aralık aylarında düzenledikleri organizasyonlarda aileleriyle birlikte 4 – 5 bin alıcıyı ağırladıklarını bildiren Eraslan, şöyle devam etti:
 
TÜRK MODASININ KALİTESİNİ VE KAPASİTESİNİ DÜNYAYA TANITIYORUZ
 
“Antalya, Dosso Dossi’nin ve Türk moda endüstrisinin kalbinin attığı yer. Ancak çeşitli nedenlerle Antalya’ya gelemeyen ya da gelmek istemeyen alıcılar var. Biz bir şekilde onlara ulaşmak için ülke ülke dolaşıyor adeta ‘modern çerçilik’ yapıyoruz. Türk modasının kapasitesini ve kalitesini göstermek için Dosso Dossi Fashon Show’u kardeş ülke Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye taşıdık. Bununla da yetinmeyip nitelikli üretim yapan 30 hazır giyim firmamızla en önemli hedef pazarlarımız arasında yer alan Rusya ve Kazakistan’daki fuarlarda yerimizi aldık. Kurban bayramının ardından çok yoğun bir trafiğin içine girdik. İlk durağımız 27 – 29 Ağustos’ta düzenlenen Almatı CAT EXPO oldu. 4 – 7 Eylül tarihlerinde 100’e yakın ülkeden alıcıyı buluşturan CPM Moskova’dayız. 16 – 18 Eylül’de de Bakü’de ikincisini gerçekleştireceğimiz Dosso Dossi Fashion Show ile ülkemizin moda endüstrisindeki gücünü göstereceğiz. Üç haftada bu üç ülkede 5-6 bin alıcıya ulaşacağız. Türk modası adına küresel arenada en çok sesi getiren Antalya’daki Dosso Dossi Fashion Show’un 27’cisini ise 19 – 23 Aralık tarihlerinde  düzenleyeceğiz.  Her biri yılda iki kez düzenlenen 4 organizasyonla Türk modasını bu yıl toplamda en az 16 bin alıcı ile buluşturacağız.”
 
TÜRKİYE İÇİN ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYMAKTAN KAÇINMADIK, KAÇINMAYIZ
 
Döviz kurlarındaki yukarı yönlü hareketlenmeyi de değerlendiren Hikmet Eraslan, yüksek kurun hazır giyim ihracatçılarının lehine gibi görünmesine rağmen ekonomide hasar bırakma riski olduğuna dikkat çekti. Eraslan, ülkenin bu sıkıntılı süreci en az kayıpla atlatabilmesi için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ellerini taşın altına koymaktan kaçınmayacaklarını sözlerine ekledi. 

Arkadaşına Gönder

x