1989 yılında 50 kişilik bir ekiple kurulan Şölen, bugün 210 bin metrekarelik alanda yıllık 330 bin ton üretim kapasitesiyle faaliyet gösteriyor. Markanın kuruluş öyküsünü, atıştırmalık pazarındaki konumunu ve hedeflerini konuşmak için bir araya geldiğimiz Şölen CEO’su Elif Çoban “Bugün Şölen, 200’ün üzerinde ürün çeşidini Amerika’dan Belçika’ya, Maldivler’e kadar 120’ye yakın ülkeye ihraç ediyor. 2018 yılını 1 milyar 300 bin TL ciro ile kapattık. 2019’da 2 milyar TL ciro hedefliyoruz. Hedeflerimiz doğrultusunda katma değerli ürünlerle varlığımızı sürdürüyoruz.” diyor.

Öncelikle sizi daha yakından tanıyalım isterseniz. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
 
Ben 7 kardeşten oluşan geniş bir ailenin mensubuyum. İlk, orta ve lise eğitimimi Gaziantep’te tamamladım. Sonrasında ise yükseköğrenimimi ODTÜ Ekonomi bölümünde bitirdim Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde yarı zamanlı asistanlık yapıp, eş zamanlı olarak ekonomi yüksek lisansını tamamladım. Kariyerimin başında farklı şirketlerde birçok görevde çalıştım. Daha sonra aile üyelerimizin kurduğu Şölen’in ihracat bölümündeki potansiyeli de değerlendirme öngörüsüyle kendi firmamızda İhracat Müdürü olarak göreve başladım. 2010 yılında aile üyelerimizin ortak kararıyla icra kurulunun başına getirildim.
 
ŞÖLEN’İ GAZİANTEP’TE 50 KİŞİLİK BİR EKİPLE KURDUK
 
Firma profilini ve atıştırmalık sektöründeki pazar payınızı sizden dinleyebilir miyiz?
 
Şölen’i Gaziantep’te 1989 yılında 50 kişilik bir ekiple günlük 10 ton üretim kapasitesi olan 2 bin metrekarelik bir alanda kurduk. 2007 yılında Turquality Programı kapsamında girdik. 2009 yılında ise bir atılım daha yaparak İstanbul Silivri’deki fabrikamızı faaliyete geçirdik ve burada kek, bisküvi çeşitlerimizi üretmeye başladık. İstanbul fabrikamızda Biscolata başta olmak üzere birçok ses getiren markayı yarattık. 2012 yılında ise Turquality Programı’na ikinci kez seçildik. Sonrasında da her marka için pazarlama, ürün yönetim ve reklam çalışmalarımızı derinleştirdik. Son olarak da 2012 yılında Gaziantep’te yatırımına başladığımız Türkiye’nin Çikolata Fabrikası’nı faaliyete alarak Gaziantep’teki diğer tesislerimizi de buraya taşıdık. Bu iki tesisimizle üretimimizi sürdürüyoruz. Toplam 210 bin metrekarelik alanda yıllık 330 bin ton üretim kapasitemiz bulunuyor. 2018 yılını 1 milyar 300 bin TL ciro ile kapattık. 2 bin 300’den fazla çalışanımız bulunuyor. 
 
DÜNYA ÇAPINDA BAŞARILI MARKALARI BÜNYEMİZDE BULUNDURUYORUZ
 
Kuruluşumuzdan bir süre sonra ihracatta büyük bir ivme kazandık. Sonrasında ise tüm markalarımız için pazarlama, ürün yönetim ve reklam çalışmalarımızı derinleştirdik. Bugün Şölen, 200’ün üzerinde ürün çeşidini Amerika’dan Belçika’ya, Maldivler’e kadar 120’ye yakın ülkeye ihraç ediyor. Dubai, Cezayir, Azerbaycan, Amerika, Suudi Arabistan, Almanya ve İngiltere’de bölge ofisleri; Levant Bölgesi, Kanada, Çin Latin Amerika’da bölge müdürlükleri bulunuyor. 
 
Biscolata, Milango, Ozmo, Boombastic, Luppo, Lokkum, Nutymax gibi dünya çapında başarıya ulaşmış markaları bünyemizde bulunduruyoruz. Yurt içinde bulunduğumuz aktif pazarlar içinde 2018 yılında payını en çok arttıran şirket olduk. Şu an pazarda 3. büyük şirket konumundayız.
 
Yakın zamanda “Global 100 Ödülleri”nde Endüstri 4.0 alanında yaptığımız çalışmalarla “Özel Ödül”ü aldık. Ayrıca “The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri”nde “Atıştırmalık Sektörü” dalında “Yılın İtibarını En Artıran Atıştırmalığı” ödülüne, “İş Dünyasının En Beğenilen Şirketleri” araştırmasında “Bisküvi – Çikolata” kategorisinde ise ikinciliğe layık görüldük. 
 
Şölen’in 2020 yılına dair hedefleri arasında neler bulunuyor?
 
Türkiye’de atıştırmalıklar pazarının büyüklüğü tahminimize göre 40 milyar TL’den fazla. Pazarda uzun süredir sağlıklı bir büyüme söz konusu. Hemen hemen her sene çift haneli bir büyüme yaşanıyor. Ancak toplam pazarın yüzde 70’den fazlası yani çok büyük bir bölümü hala evde üretiliyor. Özellikle çikolata tüketiminde Avrupa’nın hala çok gerisindeyiz. Dolayısıyla pazarda büyük bir potansiyel ve gidecek daha çok yol var.   Genç nüfusumuzun  etkisiyle tüketimin de katlanarak artacağını ön görüyoruz.   En kaliteli ve en lezzetli ürünleri en iyi fiyattan tüketicilerimize  sunarak payımızı da artırmayı hedefliyoruz.
2019’da 2 milyar TL ciro hedefliyoruz. Hedeflerimiz doğrultusunda katma değerli ürünlerle varlığımızı sürdürüyoruz. Dünyanın en önemli şekerleme listelerinden biri olan Candy Industry TOP 100’de bu sene 57. sırada yer alıyoruz. Bu sıralamayı daha da yukarılara taşıyarak gelecekte ilk 20’ye doğru ilerlemeyi istiyoruz.
 
ŞÖLEN’İN GERÇEK, SAMİMİ BİR HİKAYESİ VAR
 
Kampanyalarınızdan ve sosyal sorumluluk çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
 
En son Ramazan Bayramı döneminde Şölen’in tarihinde dönüm noktası olan bir kurumsal kampanyaya imza attık. Hayatın en sıcak, en samimi, en gerçek ve bir o kadar da en değerli diyebileceğimiz anlarına sahip çıkarak tüketicilerimize gerçek Şölen çikolatasıyla ‘Hayat Sana Şölen’ dedik.  Markamızın adından da yola çıkarak Şölen’le şölen haline dönüşebilen kutlama anlarına vurgu yaptık. Anadolu’dan doğup küresel olmayı başaran ama değerlerine de sıkı sıkıya bağlı Şölen’in samimi, gerçek bir hikayesi var. Şölen doğduğu günden bu yana doğallığı ve samimiyeti ile öne çıkan bir şirket. Bu gerçek, samimi karakterimiz, işimize de yansıyor. İnsanların mutlu olduğu, keyif aldığı, paylaştığı güzel anlarda, biz de en kaliteli ürünlerimizi sunmayı hedefliyoruz. Tüketicilerimizin misafirleriyle en iyi ürünleri paylaşabilmesi için her zaman en kaliteli hammaddeleri kullandık, bu sebeple de gerçek çikolataya odaklandık. Bu kampanyayı iki ayaklı bir iletişim modeli üzerine kurduk. İlk kampanyamızda Biscolata, Ozmo, Luppo, Boombastic gibi güncel ürünlerini ön plana çıkarttık. Devam filminde ise ortak değerlerimize vurgu yaparak bayram konsepti içerisindeki gerçek kutlama anlarını işledik. Biscolata, Ozmo, Boombastic ürünlerimizle iletişimimizi sürekli olarak devam ettiriyoruz. 
 
YÜZÜMÜZÜ GELECEĞE DÖNERKEN DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ
 
Çalışmalarımızın yanı sıra kurumsal vatandaşlık prensibimiz doğrultusunda toplumsal sorumluluğumuz olarak gördüğümüz çeşitli projeler de hayata geçiriyoruz. Bu çerçevede Sivas ve Gaziantep’te eğitim alanında çalışmalar yürütüyoruz. Açtığımız okulların yanı sıra en son Gaziantep’te tasarım beceri atölyelerine destek verdik. Hem yüzünü geleceğe dönen hem de değerlerine sahip çıkan bir kurum olarak, 2015 yılından bu yana Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde faaliyet gösteren Çok Amaçlı Toplum Merkezleri (ÇATOM) ile yaptığımız iş birliği kapsamında kadınların iş yaşamına katılımına ve emeklerinin desteklenmesine katkıda bulunuyoruz. 
 
 

En çok okunan haberler

Arkadaşına Gönder

x