4 kıtada 36 ülkeye gerçekleştirdiği ihracat ile Tetra Pak’ın bölge üssü konumunda olan İzmir Fabrikası, şirketin dünya çapında başarılı ekiplerini ve bu ekiplerin çalışmalarını onurlandırmak amacıyla düzenlediği Tetra Pak Küresel Mükemmellik Ödülleri’nde (Tetra Pak Global Excellence Awards) üçüncü kez “yılın fabrikası” seçildi.

Tetra Pak’ın 4 kıtada 36 ülkeye ihracatı ile bölge üssü olan İzmir Fabrikası, 2018 yılında da dünyadaki en iyi Tetra Pak fabrikası seçildi. Daha önce 2010 ve 2016 yıllarında “yılın fabrikası” unvanına layık görülen Tetra Pak İzmir Fabrikası, bu ödülle birlikte şirket bünyesinde bu ödülü 3 kez alan tek üretim tesisi oldu. İzmir Fabrikası bu yıl Japonya Fabrika Bakım Enstitüsü (JIPM) tarafından tüm dünyada en prestijli üretim ödülü olarak kabul edilen Dünya Klasmanında (World Class) Toplam Üretken Bakım (TPM) Ödülü’ne de layık görülmüştü.
 
Tetra Pak Türkiye Genel Müdürü Nejat Çalışkan, “Tetra Pak İzmir Fabrikası, global tedarik zinciri ağımız içinde stratejik bir öneme sahip. Şirketin akıllı fabrika yolculuğuna hem küresel hem de yerel inisiyatiflere aktif katılımı ile büyük destek veren İzmir Fabrikası, aynı zamanda dijitalleşme alanındaki çalışmalarımıza da öncülük ediyor. Bizler de üstün standartlarda operasyonel performans sağlamak ve başarımızı sürdürülebilir kılmak için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. İzmir fabrikamızın bu yıl aldığı dünya çapındaki ödüller de doğru adımlar attığımızı kanıtlayacak nitelikte” dedi.
 
Tetra Pak İzmir Fabrikası Direktörü Selami Ulusoy da, “Tetra Pak Türkiye olarak İzmir fabrikamızın dünyanın farklı yerlerindeki 55 Tetra Pak fabrikası arasından sıyrılarak ‘2018 yılının en iyi fabrikası’ seçilmesinin haklı gururunu yaşıyoruz. 2010 ve 2016 yıllarında da Tetra Pak tarafından ‘Yılın Fabrikası’ seçilen İzmir fabrikası, bu yıl Japonya Fabrika Bakım Enstitüsü (JIPM) tarafından da üretim alanında dünya çapında en prestijli ödül kabul edilen ‘Dünya Klasmanında Mükemmellik Ödülü’ne layık görüldü. Tetra Pak İzmir Fabrikası olarak müşterilerimize en üst seviyede hizmet vermeye devam etmek ve yetkin ekibimiz ile sunduğumuz ürün ve hizmetlerin kalitesini daha da yukarı taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz" diye konuştu.
 
10 milyar paket üretim kapasitesi ile Türk ekonomisine büyük katkı
 
Tetra Pak Türkiye, 1972 yılından bu yana faaliyetlerine ve yatırımlarına aralıksız devam ediyor. Tetra Pak İzmir Fabrikası, 1978 yılında İzmir Kemalpaşa’da paketleme malzemesi üretmek üzere kuruldu. Tetra Pak’ın Türkiye’de son beş yılda gerçekleştirdiği yatırımlar, ürün yelpazesini genişletmesine ve daha önce ithal edilen farklı paketleri Türkiye’de üretebilmesine olanak verdi. 10 milyar paketi aşan kapasitesi ile Tetra Pak İzmir Fabrikası, bugün 21 farklı ambalaj ürünü üretiyor. Tetra Pak, İzmir’den 4 kıtada aralarında Şili, Çin, İzlanda, hatta Tanzanya gibi ülkelerin bulunduğu 36 ülkeye ihracat yapıyor. Fabrikada 2017 yılında üretilen 8,2 milyar paketin yüzde 50'si, Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika kıtalarında 36 ülkedeki müşterilere ihraç edildi. Bu sayede fabrika Türkiye gıda işleme ve paketleme endüstrisine ve Türk ekonomisine de önemli katkılar sağlıyor.

Arkadaşına Gönder

x