Mondelez International Türkiye, ÇEVKO tarafından düzenlenen “Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri”nde ‘Atık Yönetim Sistemi ve Uygulamaları’ kategorisinde Yeşil Nokta Teşvik Ödülü’nün sahibi oldu.

160’ı aşkın ülkede faaliyet gösteren dünya atıştırmalık lideri Mondelēz International’ın en önemli pazarlarından biri olan Türkiye, ÇEVKO tarafından verilen ‘Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri’nde “Sıfır Atık Odaklı Yalın Üretim Projesi” ile Yeşil Nokta Teşvik Ödülü almaya hak kazandı. Büyük Ölçekli İşletme sınıfında, Atık Yönetim Sistemi ve Uygulamaları kategorisinde ödüle layık görülen Mondelez International Türkiye, 2015 yılından bu yana “0 hata - 0 kayıp - 0 kaza" kültürünün benimsenmesi, atık yönetimi ve çevre uygulamalarında yüz 100 sahiplenme ve katılım sağlamak için çalışmalar gerçekleştiriyor.
 
Mondelez International’da eğitim ile geri dönüşüm
 
Mondelez International Türkiye Gebze Fabrikası’nda üretim miktarı artmasına rağmen; toplam atık, net atık, ürün atık miktarı 2015’e göre yaklaşık yüzde 30 azaltılarak geri dönüşüm oranı yüzde 99’a yükseldi.
 
Fabrikada IL6S yalın üretim uygulamalarıyla çevre atık yönetimi sistemi entegre edilerek; tüm çalışanlarda aksiyon alma kültürü oluşturuldu. İş Güvenliği’nde kullanılan Davranış Odaklı Gözlem kültürü Atık yönetimi uygulamalarıyla birleştirildi. Yüzde 100 katılımla gerçekleştirilen eğitim ve uygulamalar ile çalışanların bu konudaki bilinç ve eğitim seviyesi artırılarak sahiplenmeleri sağlandı.
 
Mondelez International, global taahhüttü kapsamında; iki yıl içerisinde kağıt bazlı ambalajlama malzemeleri için sürdürülebilir tedarik kaynakları elde ederek tüm dünyada 65 milyon kilogram ambalajlama malzemesini azaltmış olacak. 2025 itibarıyla tüm ambalaj materyallerini geri dönüşüme uygun hale getirecek.

Arkadaşına Gönder

x