Sürdürülebilirliğin dünyaca ünlü isimleri ARGE Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Yılmaz Argüden ve Gıda Forumu Dünya Perakende Başkanı, Migros Ticaret A.Ş. İcra Başkanı Özgür Tort ‘Küresel Sürdürülebilirlik’ başlığı ile Sales Network’un konuşmacıları arasında yer aldı.

ÖZGÜR TORT: “CONSUMER GOODS GELECEĞE DÖNÜK SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ÇALIŞMALARINA LİDERLİK EDİYOR”
 
Sürdürülebilirlik konusunda attığı önemli adımlarla bilinen Consumer Goods Forum’un Dünya Perakende Başkanı Özgür Tort kuruluşla ilgili şu bilgileri verdi: “Dünyanın geleceğe dönük sürdürülebilirlik çalışmalarına liderlik eden Consumer Goods Forum, aynı zamanda üye olan şirketlerin satış yapmak ve kar etmek gibi olağan beklentilerinin ötesinde dünyaya hizmet etmek gibi farklı amaçları olmasını prensip ediniyor. Gönüllülük esasına göre belirlenen projelerle her firma kendi çalışmak istediği alana girebiliyor. Kuruluş en başta toplumların daha sağlıklı bir yaşama sahip olmalarına odaklanıyor. Bunun dışında gıda israfı, plastik atıkların durumu, ürün içerikleriyle ilgili şeffaflaşma gibi konuları da gündemine alarak sürdürülebilirlik alanında önemli çalışmalar yapmaya devam ediyor.”
 
YILMAZ ARGÜDEN: “GLOBAL COMPACT SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK KONUSUNDA DÜNYADA ÖNEMLİ ADIMLAR ATIYOR”
 
Yılmaz Argüden ise, Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Global Compact ile ilgili şu bilgileri verdi: “Kuruluş 21 sene önce Koffi Annan’ın Davos’ta yaptığı konuşmayla tetiklendi. Bu konuşmanın temelinde şu fikir yatıyordu: ‘Daha iyi bir dünya için sorumluluk sadece devletlere bırakılamaz.” Bu açıklamanın liderleri etkilemesiyle Global Compact kuruldu. Kuruluş şirketlerin her sene çevre, insan hakları ve işçi hakları konularında neler yaptığını CEO’larının imzalarıyla halka açıklıyor. Global Compact bugün dünyanın en yaygın sürdürülebilirlik platformu çünkü bu kurulan mekanizmada CEO’nun imzasının olması bir ciddiyet gerektiriyor. Bunun dışında CEO’lar rekabetçi oldukları için her zaman daha iyisini yapmak istiyorlar ve bu sayede standartları yüksek tutuyorlar. Aynı zamanda CEO’nun dikkat ettiği durumun şirketin stratejisiyle uyumlu olması sayesinde şirketin kaynakları da kullanabiliyor. Bu ve bunun benzeri durumlar sayesinde Global Compact kendisine bağlı bulunan gönüllü şirketlerle dünya üzerinde sürdürülebilirlik konusunda önemli adımlar atmayı başarıyor.
 
Küresel sürdürülebilirlik podcast’inin tamamına aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz
 
 

En çok okunan haberler

Arkadaşına Gönder

x