Tüm Türkiye'deki markalar için fiyat/rekabet araştırma hizmetleri sunan BrandZone, 2018 Ocak-Eylül ayları arasında et, kümes hayvanları ve konserve balık kategorilerinde düzenlenen kampanyaları ele aldı. Şarbon haberlerine rağmen et tüketiminin zirveden inmediği görüldü.

Tüm basılı ve online fiyat verilerini araştırıp takip eden, en güncel pazar araştırma hizmetleri sunan BrandZone,  2018 Ocak-Eylül ayları arasında et, kümes hayvanları ve konserve balık kategorilerinde düzenlenen kampanyalarını ele aldı.
 
‘Şarbon’ et kampanyalarını etkilemedi
 
Yurt dışından ithal edilen hayvanlarda şarbon hastalığı çıktığı yönündeki iddialara karşın et kampanyalarının hız kesmeden sürdüğü görüldü. BrandZone verilerine göre; yüzde 50’lik kampanya oranı ve 7 bin 830 kampanya adedi ile et kategorisi en çok kampanya düzenlenen kategori oldu. Yüzde 41’lik kampanya oranı ve 6 bin 452 kampanyayla kümes hayvanları kategorisi ikinci sırada yer alırken, üçüncü sırada yer alan konserve balık kategorisinde ise yüzde 10’luk kampanya oranı ile bin 505 adet kampanya düzenlendi.
 
Et kategorisinde en çok kampanya düzenlenen ay bin 193 kampanya ile mayıs ayı oldu. Kurban Bayramı’nın olduğu ağustos ayında 848 kampanya düzenlenirken; şarbon haberlerinin basında sıkça yer aldığı eylül ayında ise 746 kampanya yapıldı.
 
Et kampanyalarında ‘Sucuk’ ilk sırada
 
2018’in ilk 9 aylık verilerine göre et ürünlerinde 2 bin 828 kampanya adedi ile sucuk kampanyaları açık ara ilk sırada yer aldı. İkinci sırada yer alan köfte kampanyaları ise bin 469 kampanyayla ikinci sırada yer alırken; bin 200 kampanyayla salam üçüncü sırada yer aldı. Kırmızı et&kavurma 1006 kampanyayla sıralamada dördüncü olurken; sosis 629 kampanyayla beşinci sırada yer buldu. Pastırma 502 kampanyayla altıncı; jambon&füme ise 196 kampanyayla yedinci sırada yer aldı.
 
Kümes hayvanlarında lider piliç!
 
BrandZone verilerine göre; kümes hayvanları kategorisinde 4 bin 730 kampanyayla piliç kampanyaları zirvede yer aldı. Hindide ise bin 722 kampanya düzenlendi.

Arkadaşına Gönder

x