Rapor, 2018 sonu itibarıyla sağlık ve iyi yaşam trendinin tüm dünyada ulaştığı çarpıcı boyutu gözler önüne seriyor…

Global tüketicinin sağlık algısında artık sadece “benim için sağlıklı” seçeneğinin yer almadığını, bununla birlikte “dünya için sağlıklı” seçeneğini de yer alıyor. “Büyüme fırsatı tam da bu iki unsurun kesiştiği bölgede, yani ‘hem benim için hem de dünya için sağlıklı’ kısmında yer alıyor.” diyen Nielsen Türkiye Genel Müdürü Didem Şekerel Erdoğan, özellikle organik, tamamen doğal, GDO’suz ve katkısız/koruyucusuz niteliklerini taşıyan ürünlerin bu kesişim noktasında yer alarak büyüme için fırsat yarattığını belirtti.
 
Raporun içerdiği bilgiler;
 
-Türkiye’de tüketicilerin %70’i iyi yaşamın ‘sağlık veya sağlıklı olmak hali’ olduğunu vurguluyor. İkinci ve üçüncü sırada gelen yanıtlar ise huzur ve mutluluk.
-Son iki yılda proteinli süt, beyaz çay, kuru yemiş bar, kefir ve kuru meyve gibi sağlıkla yakından ilişkilendirilen kategorilerin, gıda ortalamasının çok üzerinde hacim büyümesi kaydediyor.
-Artan fiyatlar karşısında ilk 3 aksiyon olarak tüketiciler sadece ihtiyaçları olan ürünleri almaya yöneliyor, fiyatlara daha çok dikkat ediyor ve indirim zamanı alışveriş yapıyorlar.
-En çok tasarrufa gidilen kategoriler; giyim, dışarıda yemek ve kişisel bakım/kozmetik grupları…
-Ev dışı aktiviteler düşüşte; AVM ziyaretleri, konser/dışarıda eğlence ve dışarıda yemek…
-Tüketici ev keyfine yönelik ürünlere yöneliyor; kahveler, hazır toz tatlılar, dondurmalar, dondurulmuş gıda, noodle, cips…
-İki yeni tüketici trendi; Lagom ve Hygge
- %73 Çevreye olan etkiyi azaltmak için alışveriş alışkanlıklarımı değiştiririm.

En çok okunan haberler

Arkadaşına Gönder

x