Tüketici fiyatları nisanda giyim ve ulaştırma grubu öncülüğünde beklentilerin üzerinde yüzde 1.87 artarken, yıllık bazda artış marttaki yüzde 10.23'ten yüzde 10.85'e yükseldi.

Petrol fiyatlarındaki yükseliş ve TL'de devam eden değer kaybının etkisiyle üretici fiyatları ve çekirdek göstergelerde de bozulma gözlenirken, piyasalar enflasyon verilerine sert tepki gösterdi.
 
TÜİK verilerine göre Yİ-ÜFE ise Nisan'da yüzde 2.6 artış gösterdi. Yİ-ÜFE'de yıllık artış Mart'taki yüzde 14.28'den yüzde 16.37'ye yükseldi.
 
Üretici enflasyonundaki yükseliş Nisan ayında da sert bir şekilde devam ederken, bu durum TÜFE'yi baskılıyor ve önümüzdeki dönemde enflasyonda yukarı yönlü riskleri artırıyor.
 
Öte yandan özel kapsamlı TÜFE göstergelerinden "B" endeksindeki artış Nisan'da yıllık olarak yüzde 11.95'ten yüzde 12.54'e, "C" yüzde 11.44'ten yüzde 12.24'e yükseldi.
 
İş Yatırım ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu, ulaştırma ve giyim grubu fiyatlarındaki ciddi artışın etkisiyle Nisan'da enflasyon beklentilerin üzerinde artış kaydettiğini söyleyerek, "Daha da önemlisi çekirdek enflasyon görünümünde dikkate değer bir bozulma var. Enflasyon sürprizi sonrası kurda ve 10 yıllık tahvil faizinde tepki var. Nisan ayı enflasyon görünümü ve TL'nin seviyesi 7 Haziran'daki PPK toplantısında faiz artışı görüşümüzü destekliyor. Yıl sonu enflasyon beklentimizi %11 seviyesinde koruyoruz" dedi.
 
Kömürcüoğlu, aylık enflasyona en büyük katkının mevsimsellikten kaynaklı olarak 0.7 puanla giyimden geldiğini, ulaştırmanın katkısının da 0.6 puan ile dikkat çektiğini söyledi.

Arkadaşına Gönder

x