Yurt dışından yapılan vergisiz alışverişin sınırı 30 euro'ya çekildi.

Yurt dışından online alışveriş yapmak isteyenler artık iki kez düşünecek. Bir ay önce 150 euro'ya kadar kargolanan ürünlere uygulanan vergi muafiyetinde sınır önce 75 euro'ya şimdi de 30 euro'ya düşürüldü. KPMG Türkiye Gümrük ve Dış Ticaret Direktörü Hakan Uçak, “Yurt dışından sıklıkla sipariş edilen kitap veya video oyunlarında artık 30 euro sınırı aşılırsa vergisi ödenecek” dedi.
 
Gümrük mevzuatındaki son düzenlemeye dikkat çeken KPMG Türkiye Gümrük ve Dış Ticaret Direktörü Hakan Uçak, “Hızlı kargo kapsamındaki ithalatlarda 150 euro değerindeki gönderilere vergi muafiyeti uygulanıyordu. 2017 yılında hayata geçirilen yeni düzenlemeyle limit güncellendi ve 30 euro olarak belirlendi. Artık yurt dışından alışverişi tercih edenlerin 30 euro sınırına dikkat etmesi gerekiyor. Sıklıkla sipariş edilen kitap, video oyunları gibi kalemlerdeki tutar 30 euro'yu aşarsa alışverişlerde gümrük vergisi ödenecek” dedi.
 
Yurt dışından her şeyi getirmek mümkün değil
 
Hızlı kargo kapsamında her ürünün ithaline izin verilmediğini de hatırlatan Uçak, “Cep telefonu, kozmetik, takviye edici gıdalar, tütün ve alkollü içeceklerin hızlı kargo kapsamında ithali yasak. Yurt dışından alışveriş yapanların bu durumu da dikkate almaları gerekiyor” ifadesini kullandı.
 
 

Arkadaşına Gönder

x