Dünyaca ünlü iş dünyası dergisi Fast Company’nin hazırladığı listeye göre 2016’nın “en iyi lideri” Hamdi Ulukaya seçildi.

Fast Company tarafından hazırlanan “2016’nın en iyi ve en kötü 10 liderlik hamlesi” listesinde Hamdi Ulukaya, en iyiler sıralamasının zirvesinde yer aldı. Ulukaya, listeye şirket hisselerinin bir bölümünü işçilere dağıtma kararı ile dahil oldu. Listede Ulukaya dışında Barack ve Michelle Obama, Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser, Melinda Gates ve Google yönetimi bulunuyor.
 
Dünyaca ünlü iş dünyası dergisi Fast Company, 2016’nın en iyi ve en kötü 10 liderlik hamlesi listesini yayınladı. Yıla damgasını vuran liderlik performanslarını ortaya koyan listede, en iyi 5 sıralamasının bir numarası, ABD merkezli yoğurt devi Chobani’nin kurucusu ve CEO’su Hamdi Ulukaya oldu.
 
“Hem çalışanlara hisse verdi hem boykota karşı geri adım atmadı”
 
Fast Company, Türkiyeli girişimci Hamdi Ulukaya’ya en iyiler listesinin ilk sırasında yer verme gerekçesi olarak Chobani’nin hisselerini işçileri ile paylaşma kararını gösterdi. Dergi, gerekçeyi “En akıllı liderler, çalışanlarının çıkarlarını kollayanlardır. Chobani’nin CEO’su Hamdi Ulukaya, çalışanlarına şirketten hisse verme planı sayesinde bu kategoriye tam oturduğunu ortaya koydu,” diye açıkladı. Ulukaya’nın bununla da yetinmediğini belirten dergi, mültecilere iş olanağı yaratmasının kimileri tarafından hoş karşılanmadığını ve hatta markanın boykot edildiğini hatırlatarak şunları yazdı: “Ulukaya geri adım atmadı ve boykotun ilan edilmesinden yalnızca birkaç gün sonra Fast Company’nin her yıl düzenlediği İnovasyon Festivali’nde ihtiyacı olanlara yardım etmeye devam edeceğini açıkladı.”
 
ABD merkezli olarak yayınlanan ve online versiyonu milyonlara ulaşan saygın Fast Company dergisi, 2016’nın en iyi ve en kötü 10 liderlik hamlesini iki ayrı liste olarak yayınladı.
 
Hamdi Ulukaya’nın başını çektiği “en iyi 5” listesi şöyle:
 
Hamdi Ulukaya, CEO, Chobani
Barack ve Michelle Obama, ABD Başkanı ve First Lady
Muriel Bowser, Washington, D.C. Belediye Başkanı
Melinda Gates, Bill ve Melinda Gates Vakfı
Google Yönetimi
Wells Fargo, Banka
Peter Thiel, Milyarder iş adamı ve girişimci
Roger Ailes, Fox News Yönetim Kurulu Başkanı
Yahoo Yönetimi
Donald Trump, ABD seçilmiş Başkanı
 
Bu kategoride Apple CEO’su Tim Cook ve The Black Lives Matter adlı kampanyanın aktivistlerinden DeRay Mckesson ise onur mansiyonuna değer bulundu.

Arkadaşına Gönder

x