Katma değerli üretimi arttırma hedefinin geçen nisan ayında hazırladıkları ‘Dört Dörtlük Eylem Planı’nın en önemli başlıklarından birini oluşturduğunu hatırlatan Mustafa Gültepe, “Hazırgiyimde halen 20 dolar olan kilogram başına ihracat gelirimizi 4 yıl içinde 30 dolara çıkarmayı öngörüyoruz” diye konuştu.

İHKİB’in iştiraklerinden ve alanında Türkiye’nin en iddialı eğitim kurumları arasında yer alan İstanbul Moda Akademisi’nden (İMA) 2017 – 2018  döneminde mezun olan öğrencilere diplomaları verildi. Mezuniyet töreninde konuşan İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, 17 milyar dolarla Türkiye’nin ikinci büyük ihracatçı sektörü konumunda bulunan hazırgiyim endüstrisinin orta vadede 60 milyar dolarlık ihracat hedefi bulunduğunu hatırlattı. Hedefe ulaşabilmenin tek yolunun daha yüksek katma değerli ihracattan geçtiğini vurgulayan Gültepe, şöyle devam etti:
 
HAZIR GİYİMDE UCUZ ÜRÜN İHRAÇ EDEREK HEDEFLERİ TUTURMAMIZ İMKÂNSIZ
 
“Türkiye’nin hazırgiyimde ucuz ürün ihraç ederek hedeflerine ulaşması mümkün değil.
 
Biz bu gerçekten hareketle geçen yıl hazırladığımız ‘Hazırgiyim Sektörü Vizyon Belgesi’ ışığında oyun planımızı değiştirerek firmalarımızın önüne tasarım odaklı, markalı ve inovatif üretim hedefini koyduk. Katma değerli üretimi arttırma hedefi, geçen nisan ayında göreve başlar başlamaz hazırladığımız ‘Dört Dörtlük Eylem Planı’mızın da en önemli başlıklarından birini oluşturuyor. Hazırgiyimde halen 20 dolar olan kilogram başına ihracat gelirimizi 4 yıl içinde 30 dolara çıkarmayı öngörüyoruz. Sadece bu hedefi gerçekleştirdiğimizde tonaj olarak ihracatımızda hiç artış olmasa bile ülkemize 8,5 – 9 milyar dolar daha fazla döviz kazandırabiliriz. Tasarımın sağlayacağı katma değer ve yapacağımız diğer çalışmalarla 33 milyar dolar ihracatı yakalayacağız.”
 
EĞİTİMLİ GENÇLERİMİZ KATMA DEĞERLİ İHRACAT GÜCÜMÜZE GÜÇ KATACAK
 
Mustafa Gültepe, İHKİB’in Türkiye’de tasarımın ve katma değerli ürerimin önemini keşfeden ilk kurumlardan biri olduğunun altını çizdi.
 
Bugüne kadar 12 bin 632 mezun veren İMA’nın da moda sektörünün  yetişmiş iş gücü ihtiyacını karşılamak üzere 10 yıl önce kurulduğunu anlatan Gültepe, “Bugün diplomalarını alan genç kardeşlerimizin sektörümüzün katma değerli ihracattaki gücüne güç katacağına inanıyorum” diye konuştu.
 
SEDA LAFÇI: MEZUNLARIN YÜZDE 14’Ü KENDİ MARKALARINA TASARIM YAPIYOR
 
İMA Direktörü Seda Lafçı da konuşmasında, akademinin Türkiye’nin en iddialı moda okullarının başında geldiğini söyledi. Mezunlarının yüzde 77’sinin sektörün çeşitli kademelerinde çalıştığını, yüzde 14’ünün ise kendi markaları altında tasarımlarını yaptıklarının altını çizen Lafçı, “Burada araştırma ve deneysel yaklaşım, hepsinden önemlisi alanında uzman bir kadromuz var. Teorik bilgiyi moda sektörümüzün gerçekleriyle harmanlıyoruz ve gençlerimizi mesleki yeterlilikte üst seviye çıkarıp mezun ediyoruz” dedi. 
 
Konuşmaların ardından İMA’dan bu yıl mezun olan 63 öğrenciye diplomaları İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe ve Yönetim Kurulu üyeleri tarafından verildi.

Arkadaşına Gönder

x