Et üretimindeki sorunları aşmak için 5 yıl önce harekete geçen Migros, İzmir’de 100 milyon lira yatırımla kurduğu Türkiye’nin en büyük et işleme tesisi Miget ile üretim ağı oluşturdu.

Proje hayata geçirilmeden önce dünyanın 20 farklı noktasında örnek çiftlikler gezildi. Daha sonra kırmızı et temini için Türkiye’deki binin üzerindeki küçük besici ile anlaşılarak çiftliklerini daha iyi standartlara getirmeleri sağlandı. Bu çiftlikler de besicilik yaparken kullanılan hayvan yemini aynı modelle çevresindeki diğer çiftçilerden temin etmeye başladı. Böylece Türkiye’nin her bölgesine yayılan bir ekosistem oluşturuldu.
 
Miget’in yerli besiciyi hızla güçlendirdiğini söyleyen Migros İcra Kurulu Üyesi Cem Rodoslu, “Migros, kendi etini kendi üretiyor. Bu tesisten çıkan ürünler aynı gün Türkiye’nin 81 iline ulaşıyor. Türkiye’deki her 4 aileden biri bu tesisten çıkan ürünleri kullanıyor. Dolayısıyla kırmızı et tüketiminde çok önemli bir komuna geldik. Ette fiyatları en uygun seviyede tutmak için gerekli aksiyonları alıyoruz” diye konuştu.
 
Et üretiminde soğuk zincirinin hiç kırılmadığını belirten Rodoslu, “Tesisimizde 220 kontrol noktası ve hassas sensörler kullanıyoruz. Üretim robotik sistemlerle destekleniyor. Kontrol hayvan doğduğunda başlıyor. Çiftliklerdeki takip sistemleri ile hayvanın durumunu ve gelişimini izliyoruz. Sofradaki üründe sorun olursa hangi çiftlikteki ve hayvandan üretildiğini görebiliyoruz” dedi.
 
KAYNAK: HÜRRİYET
MİGROS
TURGUT ÖZAL BULVARI NO:6 ATAŞEHİR 34746 İSTANBUL
+90 216 5793000
www.migros.com.tr
Perakende TV
Firma Haberleri

Arkadaşına Gönder

x