Egeli Lezzetler ile Sağlıklı Yaşayın’ mottosuyla açılan MaviBahçe Gastronomi Festivali, İzmir ve çevre illerden gelen binlerce ziyaretçiyi lezzet yolculuğuna çıkarttı.

Festivalin son gününe Şef Emrah Köksal Zengin ve kızı Ada Naz ‘ın (6) mutfağa birlikte girip yemek hazırlamaları ve Diyetisyen Beyza Kuşçu’nun söyleşisine İzmir Marşı ile kapatması damgasını vurdu. 
 
BÜR’DEN SAĞLIKLI SPOR DERSİ 
Kentin en çok konuşulan etkinliği MaviBahçe Gastronomi Festivali, renkli ve keyifli etkinliklerle sona erdi. Kent Meydanı’nı dolduran Ünlü Fitness Eğitmeni Murat Bür, ‘Hareketsizlik ve Sonuçları’ isimli söyleşinde sağlıklı spor hakkında önemli bilgiler aktardı. Bür konuşmasında izleyicilerden gelen soruları da yanıtladı. 
 
ATİLLA’DAN KEYİFLİ SOHBET 
 
Gazeteci Yazar Nedim Atilla’nın ‘Denizden Babam Çıksa’ isimli söyleşisi de dikkat çekti. Atilla’nın keyifli sohbetine katılan İzmirliler, sorularıyla söyleşiye renk kattı. Aynı gün Prof.Dr. Mustafa Kaymakçı’nın ‘Keçiler ve Süt Ürünleri’ konulu söyleşisi ise küçükbaş hayvan meraklılarının odak noktası oldu.
 
YEŞİLYURT’TAN SAĞLIKLI PRATİK TARİFLER
 
Son gün Şef Emrah Köksal Zengin kızı Ada Naz (6) ile lezzetli yiyecekler hazırladı. Mutfakta babasına yardım eden Naz, izleyenlerin ilgi odağı oldu. Babasından aldığı tarif önerilerini dinleyen küçük şef Naz, karışımlarını hazırlayarak lezzetli yemekler hazırladı. Diyetisyen Andaç Yeşilyurt Kent Meydanı Workshop alanında gerçekleştirdiği " Sağlıklı Pratik Tarifler" etkinliğiyle katılımcılara evde kolaylıkla yapabilecekleri sağlıklı pratik tarifler sundu. Youtube kanalında sağlıklı tarifler  vermesiyle tanınan Yeşilyurt,  aşırı karbonhidrat ve şeker tüketimiyle ilgili bilgi verdi.
 
KOMŞU MUTFAKLARIN KARDEŞLİĞİ
 
Kendi YouTube kanalında takipçilerine dünya mutfağından tarifler, diyet ipuçları veren Şef Semen Öner, ‘Klasik Ege Tatlıları’ isimli workshopuyla izleyicilere tatlıların hazırlanışı hakkında önemli bilgiler aktardı. Ege’nin unutulmayan tatlılarını anlatan Öner, gelen soruları da yanıtladı. Ege Gastronomi Turizm Derneği Başkanı Serdar Çelenk; " Komşu Tamam Mutfaklar" söyleşisinde Türkiye'de ve Yunanistan'da yaşadığı süreçte edindiği mutfak tecrübelerini anlattı. Türk ve Yunan kültüründeki benzerliklerin mutfaklarına da yansıdığını söyleyen Çelenk, katılımcılara keyifli bir konuşma gerçekleştirdi. 
 
İZMİR MARŞI İLE BİTİRDİ 
 
Son günün en çok dikkat çeken söyleşilerinden birini ünlü Diyetisyen Beyza Kuşçu gerçekleştirdi. ‘Popüler Diyetler ve Doğru Bilinen Yanlışlar’ konulu söyleşisinde sağlıklı beslenmenin şifrelerini anlatan Kuşçu, konuşmasını İzmir Marşı ile bitirdi. 
 
URLA BAĞ YOLU KENTİN YÜKSELEN DEĞERİ 
 
Urla Şarap Üreticileri ve Bağcılık Derneği tarafından festival kapsamında SoldOut’ta tanıtım etkinliği düzenlendi. Programda konuşan Dernek Başkanı Can Ortabaş, “Bizler için hayat 22 sene önce başladı. Bağ yolu iki yıl önce kuruldu. Aktif üreticilerin içerisinde 8 yıl önce satışa başladık. Önce bağlarımızı kurduk. Şarapta her şey bağda başlar bağda biter. Geçmişi zengin bir coğrafyadayız. Tarımın bittiği yerlerde şaraplık bağlar başlıyor. 72 milyon litre şarap üreten bir yarımadada oturuyoruz” dedi. …
 
MAVİBAHÇE ALIŞVERİŞ VE YAŞAM MERKEZİ
KARŞIYAKA İZMİR TÜRKİYE
+90 232 6000444
http://www.mavibahce.com.tr/
Perakende TV
Firma Haberleri

Arkadaşına Gönder

x