Marmara, Ege ve Trakya’da toplam 80 mağazasıyla hizmet veren Kim Marketler'in Genel Koordinatörü Yusuf Taşkeser'in Kim marketleri ve sektörle ilgili fikirlerini aldık.

Öncelikle sizi yakından tanıyalım isterseniz. Kariyerinizden kısaca bahseder misiniz?
1973 yılı Bitlis doğumluyum. Öğrenim hayatımı İstanbul’da tamamladım. Evli ve 1 kız 1 erkek 2 çocuk babasıyım. Sektöre 1997 senesinde Muhasebe görevi ile başladım daha sonra mağaza müdür yardımcılığı görevi yaptım. Çeşitli kurumlarda 12 yıl boyunca mağaza müdürlüğü görevinden sonra Bölge Müdürlüğü, Satış Direktörlüğü ve Genel Koordinatör görevlerini üstlendim.
 
Kim Market’in hangi bölgelerde kaç adet mağazası bulunuyor?
KİM marketleri olarak Marmara, Ege ve Trakya bölgesinde olup, toplamda 80 mağazamızla müşterilerimize hizmet vermekteyiz.
 
Müşterilerinize özel yaptığınız etkinlik ve kampanyaların geri dönüşümü nasıl oluyor?
Özellikle son dönemde sosyal medya üzerine yoğun bir ilgi mevcut, biz de bu yoğun ilgiyi göz önüne alarak yapmış olduğumuz etkinliklerimizden sevindirici geri dönüşler alıyoruz.
 
Ayrıca düzenli olarak insert ve halk günlerine özel broşürlerle en iyi fiyatı sunarak müşterilerimizin KİM marketlerinin avantajlarından faydalanmalarını sağlıyoruz.
 
KİM’in sene başında belirlediği hedeflerle kıyaslayarak (ciro büyümesi, fiziksel büyüme)  yılın ilk yarısındaki performansını değerlendirir misiniz? Genel anlamda yılın ilk yarısının sektör açısından nasıl geçtiğini düşünüyorsunuz?
 
2016 yılında ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntıların sektöre olumsuz yansımalarına rağmen KİM grup olarak 2016 yılını iyi performans ile tamamladık. 2017 yılındaki hedefimizde 2016 yılından gelen başarılı performansın devamlılığını sağlamak üzerine çalışmalar yapılmış olup, sektör yılın ilk yarısında %14 seviyelerinde büyüme gerçekleştirirken, KİM grup olarak %15.6 büyüme sağlamış bulunmaktayız. 
 
2017 yılının ilk yarısında ülkemizde genel enflasyon oranı %11.2, gıda perakendesinde ise raf enflasyonu % 14 – 15 bandında gerçekleşmiştir. Özellikle enflasyon oranlarının yüksekliği tüketicilerin alım gücünü düşürmüş olup beklentinin altında müşteri tüketimi yaşanmasına sebep olmuştur.  
 
İkinci 6 aydan, ülke ekonomisi ve perakende sektörü adına beklentileriniz neler?
 
2017 yılının ikinci 6 aylık döneminde enflasyon rakamlarının tekli hanelere ineceği, özellikle hükümetin alacağı yeni ekonomik tedbirler ile Ağustos ayı sonu itibarı ile piyasada genel bir hareketlenme olacağı ve buna paralel olarak yılın ilk yarısında beklentinin altında geçen tüketim oranlarının yükseleceği kanaatindeyim. KİM GRUP olarak bu hareketlenmenin de etkisi ile sene sonu itibarıyla büyüme oranımızın %16.5 seviyelerinde gerçekleşmesini bekliyoruz.
 
Perakende sektörü en çok istihdam sağlayan ilk 3 sektör arasında yer alırken, büyümekte olan bir sektör olup ülke ekonomisine her geçen gün artı bir değer katmaya devam etmektedir. 
 
KİM Market Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde mağazalar açarak yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. 2017’nin ikinci yarısında da mağaza sayınız artacak mı? 
 
2017 yılının ilk yarısında sektörün matematikleri doğrultusunda şirketin büyüme hızından geri kalan ve şirket gelişimini yavaşlatan mağazalarımızın tespitini yaptık. Bu mağazalar için radikal kararlar alarak yeni ve daha verimli olacağını düşünüp analiz ettiğimiz yeni lokasyonlara taşınma süreçlerini planladık. Bunlardan ilk olarak 21 Temmuz Cuma günü Üsküdar mağazamızı hizmete açarak başlatmış bulunuyoruz.  Ağustos ayının sonuna kadar şirketimize artı değer katacak lokasyonları müşterilerimizin hizmetine açmak için teknik ekibimiz çalışmalarına devam ediyor. Eylül ayı itibarı ile de yeni mağaza yerleri için planlamalarımız yapılmış olup, yılsonu itibarı ile bünyemize 8 yeni mağaza daha katmış olacağız.
 
Geniş bir coğrafi bölgede mağazaları olan Kim’in lojistik operasyonu hakkında bilgi alabilir miyiz? Gelecek dönemde yeni bir lojistik yatırımı veya mevcut operasyonu geliştirme adına uygulamalarınız olacak mı?
 
KİM grup olarak 3 coğrafi bölgede (İstanbul, İzmir, İzmit, Edirne, Tekirdağ) müşterilerimize hizmet vermekteyiz. İstanbul Hadımköy’de Marmara ve Trakya bölgesindeki mağazalarımıza hizmet vermekte olan 15.000 m² lojistik merkezimiz bulunmaktadır. Bu lojistik merkezimizde 35 araç ve 110 personel ile mağazalarımıza lojistik destek sağlanmaktadır. Mağazalarımızda satışa sunulan ürünlerin % 60’ı bu lojistik merkezden mağazalarımıza tedarik edilmektedir. Direk üreticiden alınan yaş meyve sebze ürünleri Antalya’dan lojistik merkezimize gelmekte olup, Marmara ve Trakya bölgesinde ki tüm mağazalarımıza günlük olarak sevk edilmektedir.
 
İzmir bölgesinde 6.000 m² alana sahip lojistik merkezimiz bulunup, İstanbul lojistik merkezimizin işleyişi ile paralel şekilde İzmir mağazalarımıza hizmet vermekteyiz.
 
Mevcut lojistik merkezlerimiz kapasitelerinin %66’sı ile çalışmaktadır. Büyüme hedeflerimizi gerçekleştirdiğimiz takdirde günün şartları doğrultusunda lojistik operasyonlarımızı geliştirmeyi düşünebiliriz. Bunun dışında lojistik yatırım olarak her gün gelişmekte olan teknoloji alt yapısını sürekli güncel ve ileri seviyelerde olmasını sağlamak için sistemsel geliştirmelerimize devam ediyoruz.  
 
Son dönemin gündeminde mağaza yeri verimlilik konusunda Kim’in çalışmaları ve bu konuyla ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
KİM grup olarak özellikle maliyetlerin artmış olduğu bu dönemde mağaza yerlerinin verimliliği sektörel veriler baz alınarak ölçülmekte olup, şirketin büyüme hızından geri kalan ve büyüme hızını yavaşlatan mağaza yerlerimiz için gerekli tedbirler geçmişte ve bugünde alınmıştır. Yeni mağaza yerlerimiz için de yine sektörel veriler ışığında fizibilite çalışmaları yapılarak bu analizler sonucunda olumlu görülmüş olan mağaza yerlerinin hizmete açılması için süreçler başlatılmaktadır.
 
Kalifiye yönetici ve saha personeli sağlamak ve çalışan sirkülâsyonunu dengede tutmak adına KİM’in İK ve eğitim alanındaki uygulamalarını anlatır mısınız?
Sektörümüzün en önemli sorunlarının başında donanımlı ve kalifiye elaman sorunu gelmektedir. Sektörümüzü geleceğe taşıyacak en önemli konu eğitimdir. Çalışanlarımızın yaptıkları işleri bir meslek olarak sahiplenmelerini sağlamak ve müşterilerimizin her mağazamızda standart hizmet alabilmesi için mağazalarımızda bire bir uygulamalı eğitim verilmektedir. Mağaza Müdüründen Satış Elemanına, Reyon Elemanından Temizlik Elemanına kadar, yerinde eğitimler vererek müşterilerimize verilen hizmet kalitesini arttırmaya çalışıyoruz.
 
Bunun yanı sıra 2017 yılı hedeflerimiz içerisinde online eğitim ve sınav süreçleri için altyapı çalışmalarımızı başlatmış bulunmaktayız.
 
KİM’in uzun vadeli hedefleri ve gelecekte sektörde ulaşılmak istenen konumla ilgili bilgi verebilir misiniz?
 
Öncelikli hedefimiz bulunduğumuz lokasyonlarda ki liderliğimizi devam ettirmektir. Uzun vadede büyümelerimizi sürdürerek 100 mağaza üzerinde yeni bölgelerde yeni müşterilerimize hizmet vermektir. Bu doğrultuda ülke ekonomisine de artı değer katarak yeni istihdam alanları yaratmakta hedeflerimiz arasındadır.
 
Gerçekleştirmiş olduğumuz yatırımlarımız ve alt yapı planlamalarımız doğrultusunda 2023 yılında yerel perakende zincirleri arasında ilk 5’te yer almayı hedefliyoruz.  
 
İzmir ile ilgili gelecek planları ne yönde? KİM’in önümüzdeki dönem Ege Bölgesi ile ilgili büyüme hedefleri bulunuyor mu?
Ege bölgesine yapmış olduğumuz yatırım İzmir bölge halkının teveccühü ile her geçen gün artmaktadır. Bu artış KİM grup ailesi olarak bizleri bu bölgeye yatırım yapmaya teşvik etmektedir. Şu anda mağaza yerleri ekiplerimiz tarafından değerlendirilmektedir. 2017 yılsonuna kadar Ege bölgesinde yeni lokasyon ya da alım yaparak bölgedeki mağaza sayımızı arttırmayı hedefliyoruz. 
 
Sektöre vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?
 
Son 5 yılda gıda perakendesi aşırı büyüme kat etmiş olup, en büyük sorunlardan biri kurumları ayakta tutan insan gücü sektör olarak çalışanların perakende sektörünü meslek olarak görmelerini sağlayacak organizasyonların en kısa zamanda planlanması, müşteri memnuniyetinin gerçekleşebilmesi için en önemli enstrüman olacaktır.
 
Discountların sektöre etkisi ve düşünceleriniz nelerdir?
Discount’ ların orantısız büyümeleri nedeni ile süper marketlerin rekabet edebilmesi için en önemli materyal private label ürünler üreterek rekabette eşit şartlara sahip olmaları sektörün geleceği için diğer bir önemli unsur olacaktır.
 
Ayrıca süper marketlerde ki en önemli unsurlardan bir diğeri ise taze ürün gruplarıdır. Yaş sebze meyve, et ve şarküteri ürün grubunda tazeliği ve nefasetini en iyi sunan şirketler bir adım önde olacaktır.
KİM
HADIMKÖY MAH. METİN OKTAY CAD. NO: 3/1 ARNAVUTKÖY / İSTANBUL
+90 212 4892121
www.kimmarket.com.tr
Perakende TV
Firma Haberleri

Arkadaşına Gönder

x