Coca Cola İçecek Türkiye Genel Müdürü Tugay Keskin karmaşık dünyada ayakta kalabilmenin ve başarıya ulaşmanın formülünü anlattı.

Gıda Perakendecileri Derneği tarafından düzenlenen 4. Ortak Gelişim Kongresi, sektörün birçok önemli isminin ilham veren konuşmalarına sahne oldu. Karmaşık dünyada başarılı olmaya dair oldukça önemli ipuçları veren Coca Cola İçecek Türkiye’nin Genel Müdürü Tugay Keskin, Perakende TV’ye özel şu açıklamalarda bulundu:
 
“5+3 formülüyle başarıya ulaşmak için öncelikle değişimi kabul etmek lazım. Yeni bir dünyanın oluştuğunu kabul etmek ve bunu içselleştirmek lazım ki aksiyona geçebilesiniz. Diğer önemli adım ise; adaptasyon sürecidir. Herkes tarafından bilinir ki en güçlü ya da en zeki olan değil, en hızlı adapte olan ayakta kalır. Bu adaptasyon sürecinde mevcut yetkinliklerinizi geliştirirken yeni yetkinlikler de oluşturmanız gerekli.  Bunlardan biri de karmaşıklığı yönetmektir. Günümüzde karmaşıklığın el ile yönetilebilmesi mümkün değil. Bu yüzden yapay zeka, teknoloji ve nesnelerin interneti gibi doğru platformlara doğru yatırımları yaparak ‘Bu karmaşıklığı basite nasıl indirgeyebiliriz ve uygulayıcılara en doğru yardımı nasıl yapabiliriz’ diye düşünmek lazım. Bununla birlikte çevik ve hızlı olmalıyız. Hızın yetmediği yerlerde manevra kabiliyetini artırmak gerekli. 
 
Şüphesiz ki değişimin içindeki en önemli etkinliklerden biri de verimlilik konusu. Şirketleri geçmiş yıllarla yapılacak karşılaştırmalar yerine ‘Sıfırdan bu işi kurgulasaydım nasıl olurdu?’ düşüncesiyle birtakım yıkıcı değişimler oluşturulmasına ihtiyaçları var. Süreçleri ve uygulamaları bu mantıkla gözden geçirmek çok önemli. Şu zamana kadar hep değişimden bahsettik. Bunların yanı sıra olmazsa olmazlar arasında ‘değişmeyenler’ de var. Burada en önemli kavram insan. Çünkü her şeyin odağında insan var. Yeni ulaştığımız müşteri ve tüketicilerimiz de bu çerçevede değerlendirilmeli. İnteraktif olmak çok önemli. Müşteri deneyimi yaratmak, onu izlemek ve geliştirerek sonuçta memnun müşteri oluşturmak önemli. Bu anlamda sadece datalarda değil, psikolojinin de içinde olduğu, sayıların dışına çıkan tüketici davranışları ve interaksiyonla beraber daha fazla bilgiyi uygulamaya çevirme imkanı var. 
 
Bir diğer husus ise, repütasyon. Biliyorsunuz Muhtar Kent’in bir sözü var: “Marka bir taahhüttür, iyi marka yerine getirilmiş bir taahhüttür.” Günümüzde itibar çok daha önemli ve kırılabilir bir hale geldi. Bu anlamda itibara zarar verecek hiçbir adımı ve uygulamayı şirketlerin bünyesinde barındırmaması gerekiyor. Elbette bir de değerlerimiz var. Değerlerimiz bizim köklerimizi oluşturuyor ve kökleriniz varsa fırtınada ayakta kalırsınız. Bu yüzden kişisel ve şirket değerlerinin tespit edilip onların yaşayacağı bir atmosfer oluşturulması gerekiyor.”
 
COCA COLA İÇECEK
ESENKENT MH. DENİZ FENERİ SK. NO:4 ÜMRANİYE 34776 ISTANBUL
+90 216 5284000
www.cci.com.tr
Perakende TV
Firma Haberleri

Arkadaşına Gönder

x