İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi ile Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel’in İran’da yaşanan gerilimle ilgili sektör değerlendirmelerinde bulundu.

İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi
 
İkinci büyük hazır giyim tedarikçisi olduğumuz İran’ın bir an önce huzura kavuşmasını diliyoruz
 
1,3 milyar dolar civarında hazır giyim ve konfeksiyon ithalatı bulunan İran, Türk hazır giyim sektörü için çok önemli bir pazar.  2016’da bu ülkeye 369 milyon dolar hazır giyim ihracatı gerçekleştirdik. Yolcu beraberindekiler ile birlikte çok daha yüksek bir ihracattan söz ediyoruz.  Türkiye olarak Çin’in ardından İran’ın ikinci büyük hazır giyim tedarikçisiyiz.  
 
İran Hükümeti Mart 2017’de yayımladığı bir genelge ile ithal edilen hazır giyim ve konfeksiyon ürününün yüzde 20’sini İran’da üretme şartı getirdi. Haliyle bu koşul bizim doğrudan ihracatımıza olumsuz yansıdı. 2017’de bu ülkeye ihracatımız yaklaşık yüzde 70 daralarak 120 milyon dolara geriledi. Doğrudan ihracatımızda gerileme olmakla birlikte yolcu beraberinde yapılan ticaret hesaba katıldığında İran sektörümüz için hala önemini koruyor. 
 
Bilindiği gibi Türkiye ile İran son dönemde bölgede çok önemli konularda stratejik işbirliklerine imza atıyorlar. İki ülke arasındaki siyasi yakınlaşmanın ticaretimize olumlu yansımalarını beklerken İran’ın istikrarsız bir ortama sürüklenmesinden üzgünüz.  Can kayıplarını beraberinde getiren olayların bir an önce sone ermesini ve komşumuzun yeniden huzura kavuşmasını diliyorum.
 
BMD Başkanı Sinan Öncel:
 
İran’da BMD üyesi 41 markanın 200 mağazası bulunuyor
 
İran, markalarımız için büyüyen ve işbirliğimizin her geçen gün  arttığı pazarlardan biri. Halen BMD üyesi 41 markamız 200’e varan mağaza ile İran’da faaliyetlerini sürdürüyor. Aynı zamanda bu ülkede markalarımızın önemli yatırımları bulunuyor. Mağazalaşma haricinde İran ile toptan hazır giyim ve markalı ticaretimiz her geçen yıl önemli artışlar gösteriyor.
 
Öte yandan, İran’dan ülkemizi ziyarete gelen turistler, perakende cirolarımıza çok olumlu katkı sağlıyorlar. Yakın ilişkide olduğumuz komşumuzda iç barışın bozulması ve can kayıplarının yaşanması  bizi de son derece üzüyor.
 
İşin ticari boyutu bir tarafa, yüzyıllardır barış içinde yaşadığımız komşumuzdaki huzursuzluk bizi mutlu etmiyor.  İran’da bir an önce huzur ve toplumsal uzlaşı  ortamının oluşması ve komşumuzdaki sıkıntının sona ermesi en samimi dileğimiz.
BMD
DARÜLACEZE CAD. NADİDE SK. SESA PLAZA 30/3 ŞİŞLİ 34381 İSTANBUL
+90 212 3208200
www.birlesmismarkalar.org.tr
Perakende TV
Firma Haberleri

Arkadaşına Gönder

x